9 C
Warsaw
poniedziałek, Październik 22, 2018

Jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii?

0
Jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii?

Gorące, hiszpańskie wybrzeże jest popularnym celem wakacyjnych wyjazdów Polaków. Hiszpania zwykle klasyfikowana jest w trójce najczęściej odwiedzanych przez nas krajów na wakacje, obok m.in. Grecji. Sprawdźmy, jakie ubezpieczenie turystyczne powinniśmy wybrać przy rezerwacji wyjazdu turystycznego do Hiszpanii?

EKUZ w Hiszpanii

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że Hiszpania, jako członek Unii Europejskiej, honoruje kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Można ją wyrobić bezpłatnie w każdym oddziale NFZ-tu (Narodowego Funduszu Zdrowia) w Polsce. Na podstawie karty EKUZ pacjentom przysługują rzeczowe świadczenia zdrowotne za granicą całkowicie bezpłatne, o ile są one niezbędne w czasie pobytu w innym państwie członkowskim UE lub kraju EFTA.

Polski turysta w Hiszpanii, który na przykład złamie nogę, może zadzwonić na pogotowie, wezwać pomoc i udać się do publicznego szpitala, gdzie zostanie mu udzielona niezbędna pomoc. Za wszystkie tego rodzaju świadczenia zapłaci polski NFZ, z uwagi na ubezpieczenie zdrowotne na podstawie karty EKUZ, okazanej w hiszpańskiej placówce. Może się jednak okazać, że zgodnie z ustawodawstwem danego państwa członkowskiego UE lub EFTA pacjent będzie zobowiązany do poniesienia częściowych kosztów udzielanych mu rzeczowych świadczeń zdrowotnych. Koszty współpłacenia pacjenta nie są mu zwracane przez NFZ.

W przypadku hiszpańskiej służby zdrowia, zarówno sami Hiszpanie, jak i zagraniczni turyści legitymujący się ważną kartą EKUZ płacą pełne koszty za leczenie stomatologiczne. Koszty leczenia u dentysty mogą być wysokie. Za założenie plomby pacjent płaci od 50 do 120 euro, a za leczenie kanałowe nawet od 200 do 300 euro. Bezpłatne jest leczenie szpitalne, a niektóre leki  na receptę są refundowane, dzięki czemu pacjent pokrywa tylko około 40-60 proc. ich ceny, a emeryci od 10 do 60 proc. ceny leków. Transport do szpitala w Hiszpanii jest bezpłatny w sytuacjach zagrożenia życia lub gdy lekarz uzna, że wymaga tego stan zdrowia pacjenta. W przeciwnym wypadku wezwanie karetki w Hiszpanii może kosztować około 480 euro.

Należy mieć na uwadze to, że koszty leczenia polskiego turysty uzyskanego w placówce funkcjonującej poza publicznym systemem ochrony zdrowia, pokrywa on sam w całości, we własnym zakresie. Dlatego warto ubezpieczyć się prywatnie, aby być pewnym, że to ubezpieczyciel poniesie koszty leczenia. Dodatkowo, w ramach prywatnej polisy można zapewnić sobie i współtowarzyszom podróży szerszą ochronę ubezpieczeniową.

Jak wybrać prywatne ubezpieczenie na wyjazd do Hiszpanii?

Wyjeżdżając do Hiszpanii można wybrać ubezpieczenia turystyczne na www.polisaturystyczna.pl i przekonać się, że za niską kwotę składki można zapewnić sobie szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej. Signal Iduna oferuje ubezpieczenie na tygodniowy pobyt jednej osoby na wakacjach w Hiszpanii za 19,82 zł. Obejmuje ona sumy gwarantowane w wysokości 86 210 zł przy kosztach leczenia, 25 863 zł przy kosztach ratownictwa, a dodatkowo NNW z sumą 15 000 zł i objęcie odpowiedzialnością ubezpieczeniową ryzyka uprawiania wielu różnych sportów (83 różne dyscypliny). Za nieco wyższą składkę – 36,40 zł w ERV otrzymamy kompleksowe ubezpieczenie turystyczne. Obejmuje ono ubezpieczenie KL do kwoty 172 420 zł, ubezpieczenie kosztów ratownictwa do kwoty 21 552 zł, ubezpieczenie bagażu do kwoty 1200 zł, NNW z sumą 30 000 zł i OC w życiu prywatnym z kwotą gwarantowaną 215 525 zł.

Wyjazdy do Hiszpanii nie muszą odbywać się tylko na wybrzeże. Hiszpania oferuje też znakomite warunki do wypoczywania na swoich wyspach, m.in. na Majorce, Minorce, Ibizie czy Teneryfie. Ibiza z dzieckiem to także sposób na odpoczynek, sprawdź informacje na www.polisaturystyczna.pl i dowiedz się, ile będzie kosztowało ubezpieczenie dla całej rodziny na taki urlop. Trzyosobowa rodzina – rodzice z 8-letnim dzieckiem za tygodniową polisę ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Hiszpanii zapłacą minimum 45,24 zł. To niewielki koszt za ubezpieczenie obejmujące ochronę kosztów leczenia z sumą gwarancyjną 43 105 zł, z ubezpieczeniem bagażu z sumą 862 zł i NNW z sumą 8621 zł.

W towarzystwie Nationale Nederlanden składka na ubezpieczenie turystyczne dla 3-osobowej rodziny na wakacyjny wyjazd do Hiszpanii wynosi obecnie 133,44 zł, ale za to zakres ochrony jest szeroki. Będzie to ubezpieczenie KL z kwotą 300 000 zł, ratownictwa na 50 000 zł, ubezpieczenie bagażu z kwotą 2000 zł, OC na 150 000 zł, OC sportowe z kwotą 150 000 zł, a ubezpieczeniem objętych jest wiele sportów.

Noclegi Wrocław Centrum – Gdzie się zatrzymać?

0
Noclegi Wrocław Centrum – Gdzie się zatrzymać?

Nie jest tajemnicą fakt, że Wrocław jest jednym z największych ośrodków kulturalnych Polski. W 2016 roku był Europejską Stolicą Kultury i Światową Stolicą Książki. Fani takich rozrywek jak teatry kina, galerie sztuki, muzea z pewnością docenią to miasto. To właśnie tutaj odbywają się takie słynne festiwale filmowe jak Festiwal Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty czy Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN. Jeśli chodzi o muzea, to obowiązkowym punktem, który zwiedzić musi turysta, jest Panorama Racławicka. Z kolei miłośnicy teatru i opery zanurzyć mogą się w inscenizacjach Teatru Polskiego we Wrocławiu lub w dźwiękach pochodzących z Filharmonii Wrocławskiej. Mieszkańcy miasta nie mogą narzekać na nudę. Każdego roku rozgrywa się tu mnóstwo koncertów, premier filmowych, pokazów, wernisaży i innych wydarzeń, które zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagającego kulturowego wyjadacza. Zanim jednak zaczniemy planować zwiedzanie, warto skupić się na bardziej prozaicznej i podstawowej sprawie, a mianowicie na wyborze  odpowiedniego noclegu we Wrocławiu. Dziś podsuwamy kilka wskazówek, które uchronią nas przed niewłaściwym wyborem miejsca do spania.

Wrocław noclegi – hostel

Na szczęście w mieście nie ma problemu z bazą noclegową. Ogromna liczba turystów przetaczająca się przez miasto każdego roku sprawiła, że Wrocław przygotowany jest na przyjęcie pokaźnej liczny przyjezdnych, nawet w najbardziej popularnych sezonach. Osoba, która poszukuje noclegów we Wrocławiu w centrum bez problemu dotrze do bogatej oferty, obejmującej różnorodne opcje cenowe. Szeroki wybór lokali sprawia, że istnieje duża szansa znalezienia czegoś interesującego, nawet jeśli dysponuje się niezbyt pokaźnym budżetem. Wrocławskie hostele, zwłaszcza te położone blisko Starego Miasta cieszą się dużą popularnością, dlatego warto zadbać o rezerwację wcześniej. Noclegi Wrocław na obrzeżach cieszą się mniejszą popularnością, ale wybierając je musimy liczyć się z czasem, który poświęcimy na dojazdy. Na szczęście miasto jest pokryte gęstą siatką linii komunikacji miejskiej, toteż dotarcie do poszczególnych atrakcji turystycznych, nawet z obrzeży miasta, nie powinno stanowić problemu.

Noclegi Wrocław

Źródło zdjęcia: http://boogiehostel.com

Jak wybrać najlepszy nocleg w centrum Wrocławia?

Jaki hostel Wrocław wybrać podczas wycieczki? Rozważając tę kwestię, w wielu przypadkach decydujemy się skorzystać z doświadczeń osób, którym ufamy. Często bowiem to właśnie opinie znajomych pozwalają nam wyrobić sobie zdane o danym miejscu, nawet, jeśli nie widzieliśmy go jeszcze na oczy. Wrocławska baza hosteli charakteryzuje się różnorodnymi opcjami. Wiele zależy od tego, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na nocleg oraz jak daleko od centrum chcemy się zatrzymać. Hostel Wrocław, w przeciwieństwie do wielkich, usytuowanych w centrum hoteli, charakteryzuje się bardziej kameralną atmosferą i niższymi cenami. Nie oznacza to jednak, że standard nie spełni naszych oczekiwań! Jeśli odpowiednio wybierzemy miejsce, możemy spodziewać się profesjonalnej obsługi, przytulnych, zadbanych i czystych pokoi oraz tego, że nie wydamy na spanie całego budżetu. Miasto przepełnione jest takimi urokliwymi miejscami, do których chętnie wrócimy. Jeśli nie posiadamy znajomych, którzy mogą nam zaproponować nocleg w konkretnym hostelu we Wrocławiu, warto zapoznać się z opiniami w Internecie. Ludzie chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami podczas pobytu w takich miejscach, zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi. Rzetelny, rozpoczęty odpowiednio wcześnie research da nam największą szansę na znalezienie miłego, komfortowego pokoju, w których wypoczniemy po dniu pełnym wrażeń.

Noclegi Wrocław – Czas zaplanować wyprawę!

Jeśli jeszcze nie zwiedziliście Wrocławia, najwyższy czas to zrobić. Przechadzka po mieście daje okazję do uczestnictwa w ciekawej lekcji historii, w której prym wiodą różnorodne wpływy architektoniczne. Oprócz tego miasto  jest centrum kulturowym  południowo-zachodniej części Polski. Otwarty na turystów Wrocław cieszy się rozwiniętą bazą noclegową, dlatego rozpoczęte odpowiednio wcześnie poszukiwania powinny przynieść oczekiwany efekt – miejsce w miłym, przyjaznym hostelu. To ważna sprawa, bo wycieczka po najbardziej urokliwym mieście może zapisać się negatywnie w naszej pamięci, jeśli skazani będziemy na nocleg w uciążliwym miejscu.

Bierzesz kredyt hipoteczny? Pamiętaj o polisie na życie!

0
Bierzesz kredyt hipoteczny? Pamiętaj o polisie na życie!

Sytuacja mieszkaniowa w Polsce nie jest łatwa, szczególnie dla młodych ludzi. Ceny mieszkań są nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do zarobków większości obywateli. To sprawia, że zakup nieruchomości jest uzależniony od kredytu hipotecznego, który warto, a czasem trzeba ubezpieczyć.

Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie, często na długi czas – 10, 20 lub nawet 30 lat. W trakcie spłacania kredytu zdarzyć się może wszystko – kredytobiorca może ulec wypadkowi samochodowemu, owdowieć, rozwieść się, stracić pracę, zachorować na raka. Wszystkie życiowe trudności generują problemy finansowe – i to z tego powodu banki często oczekują dodatkowego zabezpieczenia w postaci polisy.

Polisa na życie z banku – jaka oferta?

Na zakup mieszkania potrzeba dziś minimum 50 000 zł w małych miejscowościach, 100 000 zł w średnich i od 200 000 zł, a nawet 300 000 zł wzwyż – w dużych miastach. Przy takich kwotach miesięczna rata kredytu zaczyna się od 500 zł. Składka ubezpieczeniowa jest zatem względnie niska – ubezpieczenie można nabyć już od 30-40 zł miesięcznie.

Rożne przykre zdarzenia, jak wypadek samochodowy w drodze do pracy, zachorowanie na raka czy skomplikowane złamania ręki, trudno jest przewidzieć i się przed nimi ustrzec. A takie problemy nie omijają również kredytobiorców, którzy oprócz kłopotów finansowych (brak płynności w spłacaniu rat pożyczki) muszą zmagać się z kłopotami zdrowotnymi

Wypadek czy choroba wymagają często przejścia na zwolnienie lekarskie. Oznacza to niższe wynagrodzenie lub w przypadku umów „śmieciowych” – brak wynagrodzenia. Tego typu sytuacje powodują, że kredytobiorcy trudniej jest spłacić bieżącą ratę. Gdy osoba posiada ubezpieczenie – w trudnych życiowych sytuacjach może liczyć na wsparcie ubezpieczyciela i otrzymanie odszkodowania. Kwota z polisy pomoże zatem szybciej wrócić do zdrowia i utrzymać dotychczasowy poziom życia z uwzględnieniem spłaty kredytu.

Banki jednak są przygotowane na taką sytuację – posiadają własne oferty ubezpieczenia. Jeśli zatem kredytobiorca nie posiada jeszcze ubezpieczenia na życie – ma prosty wybór. Bank zazwyczaj umożliwia zakup polisy na życie w jednym wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym, z którym współpracuje. Możliwość wyboru sprowadza się do wyboru jedynie wariantu cenowego.

Z pewnością część osób uzna to za dobre rozwiązanie – szybko i łatwo można podjąć trudną decyzję. Jednak jeśli zagłębić się w możliwości, jakie oferują obecnie firmy ubezpieczeniowe – może okazać się, że oferta banku wypada przy nich blado. Wystarczy sprawdzić jak wygląda polisa na życie do kredytu hipotecznego na www.ubezpieczeniaonline.pl, gdzie mamy możliwość porównania ofert.

Warto wiedzieć, że oprócz odszkodowania z tytułu zgonu ubezpieczonego oraz innych zdarzeń objętych ochroną, jak choroba czy wypadek, ubezpieczony może liczyć również na inne rodzaje pomocy ze strony firmy ubezpieczeniowej, jak np.:

 • wsparcie psychologa;
 • wizyta domowa lekarza lub pielęgniarki;
 • dowóz leków zaleconych przez lekarza;
 • dofinansowanie do leków nierefundowanych;
 • transport medyczny;
 • wizyta u specjalisty bez kolejki.

Firmy ubezpieczeniowe mają do zaoferowania naprawdę wiele. Przy wyborze ubezpieczenia na życie warto się tym świadomie kierować, by na przyszłość zyskać pomoc. W trudnych życiowych momentach może być ona naprawdę nieoceniona.

Kredyt kosztuje, więc jak zaoszczędzić na polisie?

Kredytobiorca bardzo często zmuszony jest ograniczać wydatki. W związku z tym dobrze byłoby gdyby ubezpieczenie na życie nie było zbyt dużym miesięcznym wydatkiem. Jak to zrobić? Sposobów jest kilka.

Porównywanie ofert – to podstawa do znalezienia dobrego i taniego ubezpieczenia. Strony internetowe, które poświęcone są tematyce ubezpieczeniowej mogą okazać się bardzo pomocne. W przeciwieństwie do stron poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych – informują o różnych polisach, cenach, możliwościach. Sprawdzamy co do zaoferowania ma polisa na życie z www.ubezpieczeniaonline.pl i po chwili wiemy już mniej więcej, które ubezpieczenie będzie dla nas najlepsze.

Porównywarka ubezpieczeniowa – skorzystanie z tego narzędzia pozwala zaoszczędzić więcej czasu, niż porównywanie samemu wielu ofert. Porównywarka pomoże szybko i łatwo znaleźć ofertę najbardziej dopasowaną do konkretnych oczekiwań – ilości dzieci, wysokości zarobków, ochrony potrzebnej w konkretnym zakresie.

Ranking ubezpieczeniowy – strona z rankingiem pozwala na wcześniej wspomniane samodzielne porównywanie polis. Specjaliści przyznają oceny wszystkim dostępnym ubezpieczeniom na życie, a decyzja o zakupie konkretnej polisy należy już do samego zainteresowanego.

Składka w najlepszym momencie – miesięczna składka dla części osób może być kłopotliwa – trzeba pamiętać o terminie płatności, co miesiąc dokonywać przelewu. Aby nie musieć tego robić każdego miesiąca – klient może wybrać inną częstotliwość opłacania składki np. wybrać składkę roczną. Ułatwić sobie sprawę można wybierając najlepszy moment na składkę – np. na początku roku osoby zatrudnione w budżetówce (wypłacana „trzynasta” pensja).

Na cenę składki wpływ ma jeszcze kilka ważnych rzeczy. Należą do nich:

 • wiek ubezpieczonego;
 • wybrana suma ubezpieczenia;
 • zakres ochrony.

To wpływa na wysokość składki za ubezpieczenie

Osoby, które chcą maksymalnie obniżyć cenę składki, powinny wiedzieć, że cena zależeć może od kilku warunków. Jednym z nich jest wiek osoby ubezpieczonej. Im później decydujemy się na zakup polisy – tym gorzej dla nas. Z każdym rokiem ryzyko zachorowania oraz śmierci wzrasta, przez co ubezpieczyciel może podnosić wysokość składki. Jeśli zatem planujemy w perspektywie najbliższych kilku lat zaciągnąć kredyt hipoteczny – ubezpieczenie możemy kupić już teraz.

Ważna jest również suma ubezpieczenia, jaką wybierzemy. Jeśli posiadamy spory wkład własny, a kredyt, jaki będzie nam potrzebny to np. 100 000 zł, to niekoniecznie musimy zabezpieczać się na kwotę pół miliona złotych. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa składka. Jednak warto, by suma pokrywała nasze realne potrzeby – od niej zależy również wysokość procenta, jaki otrzymamy z tytułu objętych ochroną zdarzeń. Dobrze więc zastanowić się solidnie nad wybieraną sumą ubezpieczenia.

Zakres ochrony oczywiście im szerszy, tym lepiej. Maksymalna ochrona to również duża szansa na otrzymanie odszkodowania. Jednak część zdarzeń zawsze da się niemal w 100% wykluczyć, przez co nie warto się od nich ubezpieczać. Osoba, która pracuje zdalnie w domu, nie posiada prawa jazdy oraz nie podróżuje – może nie potrzebować ubezpieczenia od wypadków komunikacyjnych.

Jak widać – zakup polisy na życie powinien być dobrze przemyślany. Warto więc poświęcić chwilę na to, aby dokonać dobrego wyboru. Dobre ubezpieczenie powinno towarzyszyć nam równie długo, jak kredyt hipoteczny. Jeśli będzie to produkt najwyższej jakości – o przyszłość nie musimy się martwić.

Jesienne wydatki. Dlaczego w październiku warto wyjechać na wakacje?

0
Jesienne wydatki. Dlaczego w październiku warto wyjechać na wakacje?

Podobno jesienne wakacje to doskonały sposób na osłodę deszczowej aury i sposób na wzmocnienie odporności. Oczywiście pozytywnych skutków urlopu w pełni jesieni jest znacznie więcej. Jednak zanim wybierzesz się na egzotyczną wyspę, spraw, by nie ucierpiał na tym twój budżet.

Czym kierować się przy wyborze Sali weselnej?

0
Czym kierować się przy wyborze Sali weselnej?

Ślub to niesamowite wydarzenie, o którym marzy niemal każda kobieta. Wiąże się ono jednak z mnóstwem pracy. Od przygotowania listy gości, poprzez załatwienie niezbędnych formalności aż po znalezienie sali weselnej.

Na co zwracać uwagę, wybierając kominek do domu?

0
Na co zwracać uwagę, wybierając kominek do domu?

Kominek zajmuje centralne miejsce w domu, przy nim można się ogrzać, wypocząć. Wiele osób podczas budowy domu decyduje się na uwzględnienie w projekcie kominku, uważając go za bardzo ciekawą ozdobę domu oraz dodatkowe źródło ciepła. Czy warto zdecydować się na kominek? Na co zwracać uwagę podczas takich zakupów?

Określ przeznaczenie kominka

Po pierwsze trzeba określić przeznaczenie komina – czy ma on służyć nam również do dogrzewania pomieszczeń, czy będzie pełnić wyłącznie rolę dekoracyjną. Gdy kominek będzie rozpalany wyłącznie okazjonalnie, trzeba wybrać model, który będzie odpowiadał nam przede wszystkim wizualnie. Obecnie drzwiczki kominkowe na wymiar to standard i można je zamówić w każdej firmie zajmującej się instalacją grzewczą. Najlepiej zdecydować się na drzwi kominkowe w wersji minimalistycznej, które będą prezentować się stylowo i dodadzą wnętrzu elegancji. U producentów typu http://ignif.com/drzwiczki-kominkowe/ można znaleźć drzwi do kominka, wkłady kominkowe, kasety kominkowe, wszystko co jest potrzebne do wykonania takiego przedsięwzięcia.

Parametry, które warto mieć na uwadze to:

– moc,
– rodzaj paliwa,
– sprawność, czyli ile ciepła jest odzyskiwane podczas palenia,
– materiał – trzeba pamiętać, że wkłady kominkowe żeliwne będą bardziej odporne na korozję, niż stalowe,
– okres gwarancji,
– drzwi kominkowe – sposób ich otwierania.

Wysokie koszty

Każdy, kto myśli o założeniu kominku w domu, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że to dość duża inwestycja, która wolno się zwraca. Trzeba mieć na uwadze również to, że kominek będzie się brudził, trzeba będzie go sprzątać. Drzwiczki kominkowe należy, co jakiś czas czyścić. O ile kominek można uwzględnić w projekcie budowlanym, to decydując się na takie rozwiązanie w późniejszym czasie, będziemy musieli ponieść spore koszty. Pamiętajmy również o bezpieczeństwie, to również bardzo ważna kwestia. Kominek musi być bezpieczny dla nas i dla naszych domowników. Odpowiednie drzwiczki do kominka to podstawa, szczególnie gdy w domu mieszkają małe dzieci.

Wiza do USA. Jakie kryteria trzeba spełnić, aby ją otrzymać?

0
Wiza do USA. Jakie kryteria trzeba spełnić, aby ją otrzymać?

Pomimo dobrych relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi, nasi obywatele wciąż muszą ubiegać się o wizy, jeśli chcą wjechać na terytorium USA. Z jakimi uciążliwościami i staraniami wiąże się jej pozyskanie? O tym staramy się krótko opowiedzieć w poniższym tekście. Jak się okazuje, nie taki diabeł straszny jak go malują.

Rodzaje wiz do USA

Jednym z podstawowych rodzajów wiz jest wiza turystyczna, czyli dokument umożliwiający swobodne podróżowanie i zwiedzanie Stanów Zjednoczonych. Na początek wspomnijmy, że wiza B1/B2 umożliwia zwiedzanie Stanów, ale również udanie się na rozmowę kwalifikacyjną czy na konferencję w roli uczestnika. Nie uprawnia ona jednak do podjęcia pracy w tym kraju. Istnieje również wiza pracownicza, uprawniająca do zatrudnienia na terenie Stanów Zjednoczonych.

Jak wygląda procedura aplikowania o wizę turystyczną do USA?

O wizę należy starać się na stronie internetowej ambasadzie Stanów Zjednoczonych. Wniosek online DS-160 wypełniamy, wskazując miejsce do spotkania z konsulem. Może być to albo Warszawa, albo Kraków. Należy wykonać zdjęcie przystosowane do tego typu dokumentów u fotografa. Musi mieć ono charakter elektroniczny i zostać załączone jako plik. Ważna jest również informacja o adresie uczelni lub miejsca pracy, z którym jesteśmy związani. We wniosku należy również podać dane osobowe osoby, do której się wybieramy z wizytą, a także adres jej zamieszkania. Istotne jest również podanie okresu, w którym mamy zamiar przebywać w Stanach Zjednoczonych. Wniosek wypełniamy, pomijając polskie znaki (na przykład zamiast ą wpisując a, a zamiast ż wpisując z). Na końcu wypełniania wniosku pojawi się numer, który zdecydowanie warto wydrukować. Numer ten jest bardzo istotny w przypadku umawiania się na rozmowę z konsulem. Bez niej z kolei nie będzie możliwe uzyskanie wizy, a tym samym wylot do Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj wizyta z konsulem jest możliwa w godzinach porannych i zajmuje kilka godzin. Termin spotkania można zaplanować za pośrednictwem strony konsulatu.

Jeżeli interesuje Cię wiza do USA lub wiza do Indii wejdź na stronę internetową https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-usa/  i zapoznaj się z wszelkimi szczegółami. Podczas oczekiwania na spotkanie z konsulem należy zabrać ze sobą wydrukowany numer wraz z dowodem wpłaty, paszport oraz dokumenty świadczące o jakichkolwiek związkach z krajem. Można również okazać zaproszenie od rodziny ze Stanów lub zaświadczenie z biura turystycznego, że zamierzamy zwiedzać określony rejon. Ten ostatni element jest dla ambasady dowodem na to, że zechcemy powrócić do Polski i nie planujemy zostać w USA dłużej niż pozwoli nam na to wiza.

Gdańsk – 5 pomników ważnych dla miasta

0
Gdańsk – 5 pomników ważnych dla miasta

Gdańsk był świadkiem historii pełnej zwycięstw oraz trudnych walk. Stojące w różnych miejscach miasta pomniki przypominają nam zarówno o momentach chwały, jak i zmagań. Część z nich jest bardzo znanych, natomiast inne nie zawsze pojawiają się na pierwszych stronach przewodników. Które z nich warto zobaczyć?

Pomysły na stylowy wystrój łazienki

0
Pomysły na stylowy wystrój łazienki

Zbliża się remont, a ty wciąż nie masz pomysłu jak stylowo zaaranżować łazienkę? Retro, nowoczesna czy może skandynawska prostota? Nie wiesz na jaki styl się zdecydować? W niniejszym artykule podpowiemy, jak urządzić łazienkę w jednym z tych stylów.

Łazienka w wydaniu retro

Łazienki w wydaniu retro to pomieszczenia, które kuszą niepowtarzalnym klimatem. Posiadają wiele charakterystycznych, zachwycających elementów wystroju, takich jak: wanny na nóżkach, postarzane meble czy mosiężne baterie. Aranżowanie łazienki dobrze jest zacząć od wyboru odpowiednich płytek. W tym wypadku sprawdzą się proste i klasyczne rozwiązania – białe/beżowe płytki cegiełki lub kwadratowe kafelki. Będą one idealnym tłem do eksponowania bogato zdobionych dodatków.

Warto też zdecydować się na jednolitą kolorystykę całego wnętrza. Dzięki niej łatwiej będzie nam podejmować decyzje dotyczące pozostałych elementów wyposażenia. W przypadku łazienki w bielach i czerniach, sprawdzi się podłoga w szachownicę, czarne baterie oraz ciemne dodatki, czyli np. dozownik do mydła, pojemnik na szczoteczki do zębów czy rama do lustra. Z kolei utrzymanie pomieszczenia w beżach pozwoli nam na wykorzystanie mosiężnych lub miedzianych uchwytów, baterii czy mydelniczek.

Warto zwrócić także uwagę na kształt armatury. W tym wypadku sprawdzą się opływowe kształty, nawiązujące swą stylistyką do mis lub bali. Pasującą wannę lub umywalkę w wydaniu retro możemy znaleźć między innymi na stronie: https://strefalazienek.pl/ .

Łazienka nowoczesna

Nowoczesne łazienki charakteryzują się prostymi i geometrycznymi kształtami armatury, wielkoformatowymi, nierzadko świetlistymi płytkami, a także przeszklonymi kabinami prysznicowymi. Kolorystyka takich pomieszczeń to głównie czernie, biele oraz szarości, ale nie brakuje w nich również bardziej wyrazistych akcentów kolorystycznych. Wszystkie wspomniane elementy mają za zadanie powiększyć łazienkę i nadać jej nowoczesnego charakteru.

W przypadku tego stylu, szczególną uwagę należy zwrócić na meble – powinny ukryć wszystkie łazienkowe akcesoria, bowiem współczesne przestrzenie to głównie minimalizm. Dzięki szafkom będziemy w stanie przechować kosmetyki, dodatkowe rolki papieru toaletowego, ręczniki czy środki czystości, unikając przy tym efektu zagracenia. W nowoczesnych aranżacjach meble i ściany stanowią najczęściej spójną całość. Dlatego dobrym rozwiązaniem może się okazać zakup szafek w tym samym kolorze co płytki.

W minimalistycznych łazienkach stosuje się głównie kabiny prysznicowe, szczególnie te o drzwiach sanswiss, które podkreślają nowoczesny design wnętrza. Charakteryzują się one również tym, że są wykonane z niezwykle wytrzymałego szkła. To ostatnie, dzięki swojej przezroczystości sprawia, że tego typu kabina (w przeciwieństwie do tradycyjnej) nie przytłacza łazienki.

Łazienka w stylu skandynawskim

Łazienki w stylu skandynawskim to proste, ale zarazem bardzo eleganckie wnętrza. Dzięki nawiązaniu do natury dają poczucie spokoju i harmonii. W pomieszczeniach w wydaniu skandynawskim królują biele, szarości, beże, a także błękity – które w połączeniu z drewnem dodają wnętrzu ciepła. To łazienki sprzyjające relaksowi.

Podobnie jak w przypadku nowoczesnych łazienek, warto postawić tutaj na przeszklone kabiny prysznicowe. Istotne jest jednak to, by wybrać brodziki prysznicowe nieco niższe niż standardowe lub całkowicie z nich zrezygnować. Dzięki temu zyskamy przestronną łazienkę, w której znajdą się tylko najpotrzebniejsze elementy. Wzbogacając ją o zielone kwiaty będziemy czuć się tak, jakbyśmy brali prysznic na łonie natury.

Wyposażenie łazienek – gdzie szukać?

Remont łazienki pochłania sporo czasu, zwłaszcza jeśli chcemy ją urządzić w konkretnym stylu. Dlatego dobrym rozwiązaniem mogą się okazać zakupy online. Znajdźmy dobry, renomowany sklep internetowy, który pozwoli nam w domowym zaciszu przejrzeć i wybrać odpowiednie akcesoria do łazienki. Warto zajrzeć na stronę: https://strefalazienek.pl/ i zapoznać się z bogatym asortymentem sklepu – jego dodatkową zaletą jest darmowa wysyłka.

Wyjazd do sanatorium – z NFZ czy prywatnie?

0
Wyjazd do sanatorium – z NFZ czy prywatnie?

Leczenie sanatoryjne to zazwyczaj kontynuacja leczenia szpitalnego. Do sanatoriów wyjeżdżają osoby, które chcą szybciej wrócić do zdrowia, po zabiegach, operacjach czy chorujące na przewlekłe schorzenia. Jednak do sanatorium wyjechać mogą też osoby, które chcą zadbać o swoje zdrowie i poddać się zabiegom profilaktycznie w myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Sanatorium – NFZ

W pierwszym przypadku, osoby które udają się na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową mogą liczyć na Narodowy Fundusz Zdrowia. Wiąże się to przede wszystkim z mniejszymi kosztami wyjazdu. W takiej sytuacji pobyt w sanatorium NFZ finansuje w całości lub częściowo.

Wadą tego rozwiązania jest niestety długi czas oczekiwania na wolne miejsce w sanatorium. Termin pobytu nie jest zależny od nas, a od miejsca w wirtualnej kolejce w systemie NFZ.

Skierowanie do sanatorium

Pobyt z dofinansowaniem jest możliwy jeśli mamy skierowanie do sanatorium. Taki dokument wystawić może lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.

Lekarz kierujący chorego na leczenie sanatoryjne musi dokładnie opisać jego stan zdrowia, określić poziom sprawności, a także wykazać czy istnieją przeciwwskazania do zabiegów. Na podstawie tego dokumentu będzie przebiegała rehabilitacja

Sanatorium prywatnie

Jednak skierowanie do sanatorium to nie jedyna droga wyjazdu do uzdrowiska. Na zdrowotne wakacje można udać się prywatnie, czyli opłacić pobyt i wszystkie zabiegi samodzielnie. Nie trzeba wtedy czekać na wolne miejsce w ramach dofinansowania NFZ. Sami wybieramy termin i ośrodek, w którym chcemy wypoczywać. Opisy wszystkich ośrodków sanatoryjnych, a także miejscowości uzdrowiskowych i oferowanych zabiegów, można znaleźć na portalu – Cafesenior.pl.

Na taką formę podreperowania swojego zdrowia i odpoczynku w miejscu z opieką medyczną decyduje się coraz więcej osób. W Polsce jest ponad 40 miejscowości o statusie uzdrowiska. W miastach takich jak: Augustów, Busko-Zdrój czy Ciechocinek znajdują się kompleksy sanatoryjne, w których kuracjusze mogą korzystać z zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych.

A wachlarz ofert i usług jest naprawdę szeroki, goście mogą korzystać z zabiegów leczniczych, upiększających, SPA, czy wspomagających kondycję fizyczną.

Surowce lecznicze – borowina i wody mineralne

Dodatkowo, na terenach o statusie uzdrowiska występują także naturalne czynniki lecznicze jak wody mineralne, borowiny czy gazy, które są wykorzystywane w lecznictwie. Atutem są również właściwości klimatyczne i walory przyrodnicze. W okolicach ośrodków znajdują się zadbane Parki Zdrojowe, a także atrakcje przygotowane dla kuracjuszy.

Jeśli zdecydujemy się na wyjazd prywatny do sanatorium, w doborze odpowiednich zabiegów pomoże nam balneolog. Leczenie balneologiczne polega właśnie na wykorzystaniu naturalnych surowców leczniczych. Zalicza się do nich m.in.:

 • gazy lecznicze – te najczęściej wykorzystywane w czasie leczenia balneologicznego to np. radon, powietrze, dwutlenek węgla oraz siarkowodór;
 • wody mineralne – te najpopularniejsze to wody termalne, chlorkowo-sodowe, siarczkowo-siarkowodorowe oraz wodorowęglanowe;
 • peloidy – twory geologiczne, które są wykorzystywane do celów leczniczych w formie kąpieli lub okładów, peloidoterapia opiera się głównie na zabiegach z wykorzystaniem borowiny.

Sanatorium ze SPA

Wszystkie sanatoria w Polsce mają bogatą ofertę zabiegów rehabilitacyjnych. W trakcie pobytu można skorzystać ze światłolecznictwa, ciepłolecznictwa, elektroterapii, magnetoterapii czy krioterapii. Coraz częściej obok tradycyjnych zabiegów leczniczych oferowane są także te upiększające czy relaksacyjne. Wybierając ośrodek, w którym będziemy wypoczywać warto sprawdzić czy oferuje on również takie usługi. Wśród najpopularniejszych zabiegów SPA wymienić możemy m.in.:

 • zabiegi kosmetyczne (oczyszczające, nawilżające, peelingujące)
 • masaże z wykorzystaniem naturalnych olei i peelingów,
 • sauny,

To dobra forma wypoczynku, szczególnie jeśli dysponujemy okrojoną ilością czasu lub mamy wolny dłuższy weekend. Odpoczynek w sanatorium ze SPA lub basenem z pewnością pomoże nam zebrać siły i naładować akumulatory.