Czasownik

Często w mowie używamy czasownika ale nie zawsze wiemy co to czasownik. Ta część naszej mowy odpowiada na pytanie – co kto robi i najczęściej określa jakąś czynność.
Czasownik jest w pełni odmienną i samodzielną częścią mowy. Jest on odmieniany przez:
osoby, liczby, czasy tryby i rodzaje.
Wspomniana część mowy czyi czasownik ma formy osobowe i bezosobowe oraz bezokoliczniki, bardzo często zdarza się, że są zakończone na no i to. Bez czasownika trudno jest wypowiedzieć jakiekolwiek zdanie. Bardzo często jest to on więc używany i ma o ogromne znaczenie w mowie i piśmie.
W piśmie czasowniki funkcjonują według pewnych reguł i tak na przykład nie zawsze z czasownikami piszemy osobno, normalnie według reguł czasowniki są odmieniane i zawsze informują o wykonywanych czynnościach i o danych stanach.

Dla przykładu:
Nie będę piekła tej babki.
Nie zatańczę razem z nim.

Ja zagram
Ty zagrasz
On zagra
Oni zagrają

Wracając jeszcze do słowa nie, czasami może się zdarzyć, że nie z czasownikiem piszemy razem, na przykład:
Nienawidzę go,
Niepokoję się.
Jest to grupa wyrazów utworzonych od rzeczowników z przedrostkowym „nie”. Dlatego też w tym przypadku „nie” piszemy z czasownikiem razem.
Charakterystyką dla czasowników jest też ich aspekt, który może być dokonany lub niedokonany. Przez dany aspekt można określić czy dana czynność została wykonana, jest wykonywana czy też będzie wykonana ale jeszcze nie została zakończona.
Ponadto w języku polskim mamy także czasowniki, które wskazują na jednokrotne wykonanie danej czynności lub wielokrotne jej wykonywanie.

http://www.ladychwila.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSylwester
Następny artykułCo warto zwiedzić w Krakowie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here