Domowa łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Czym innym dla osoby niepełnosprawnej jest korzystanie z publicznej toalety, a czym innym z domowej łazienki. W domu mamy możliwość dopasowania wyposażenia do konkretnej osoby i jej stopnia niepełnosprawności. Dzięki temu możemy zrezygnować z rzeczy niepotrzebnych i lepiej zająć się komfortem korzystania z łazienki. Ponadto możemy mieć pewne preferencje np. co do wyglądu akcesoriów lub innych czynników. Urządzenie domowej łazienki dla osoby niepełnosprawnej nie należy do rzeczy łatwych, ale mamy nadzieję, że nieco pomożemy w tej kwestii.

Na co warto zwrócić uwagę przy aranżacji łazienki?

Przy aranżacji domowej łazienki dla osoby niepełnosprawnej istotną kwestią jest to, czy w domu są osoby pełnosprawne i czy jest to jedyna łazienka. W przypadku, gdy w domu są osoby pełnosprawne jak i niepełnosprawne, najlepszą opcją są osobne łazienki, dzięki którym wszyscy mają najlepszy komfort korzystania z nich. Oczywiście często jest inaczej i wtedy należy stworzyć komfortową przestrzeń użytkową dla osoby niepełnosprawnej, ale mając też na uwadze resztę domowników. Wyposażenie łazienki będzie też zależne od stopnia niepełnosprawności danej osoby. 

Strefa prysznicowa 

Składane siedzisko prysznicowe jest opcją, dzięki której bez problemu wszyscy domownicy mogą korzystać z prysznica. Niestety jest to opcja wyłącznie dla osób starszych oraz z lekkim stopniem niepełnosprawności. W przypadku osób na wózkach, w strefie prysznicowej konieczny jest brak brodzika oraz siedzisko prysznicowe. Kratka odpływowa powinna się znajdować pod siedziskiem, a baterie naprzeciwko siedziska.

Strefa muszli klozetowej 

Największe trudności przy korzystaniu z sedesu mają osoby na wózku inwalidzkim. Aby ułatwić im załatwiane potrzeb fizjologicznych konieczne są pewne udogodnienia takie jak: 

– deska sedesowa przytwierdzona na stałe, aby nie wyginała się w czasie siadania i schodzenia z sedesu

– montaż przysedesowych uchwytów ułatwiających siadanie na sedesie

– przycisk do spłukiwania zainstalowany w zasięgu ręki lub automatyczny system spłukujący

– uchwyt do papieru toaletowego zamontowany na poręczy lub w zasięgu ręki na ścianie

Jeśli z tego samego sedesu korzystają osoby pełnosprawne to muszą pamiętać o tym, że deska się nie podnosi, a jeśli chodzi o inne zmiany, to nie powinny być uciążliwe o ile nie będą im przeszkadzać minimalne niedogodności. 

Strefa umywalkowa

Blat umywalki dla osoby na wózku inwalidzkim powinien się znajdować na wysokości 85 cm i jest to znacznie niżej niż normalnie, dlatego w przypadku wspólnej łazienki warto pomyśleć nad dwoma umywalkami, ponieważ inaczej osoby zdrowe będą musiały się mocno schylać, aby umyć ręce. W przypadku osób starszych oraz osób o lekkim stopniu niepełnosprawności, po obu stronach umywalki powinny być zamontowane uchwyty dla niepełnosprawnych, na których można się wesprzeć i takie poręcze raczej nie będą przeszkadzać innym w korzystaniu z umywalki. 

Inne ważne aspekty

Urządzając w domu łazienkę dla osoby niepełnosprawnej, oprócz odpowiedniego wyposażenia musimy też pomyśleć o innych kwestiach związanych z przestrzenią i przemieszczaniem się takiej osoby na wózku. Aby osoba niepełnosprawna mogła komfortowo korzystać z łazienki, poniżej wyszczególniamy najczęściej popełniane błędy:

– zbyt wąskie drzwi (minimum to 90 cm)

– zbyt wysoki próg (maksimum to 2 cm)

– niedostosowana wysokość montażu akcesoriów łazienkowych

– montaż uchwytów na ścianach do tego nieprzystosowanych, co grozi wyrwaniem ich ze ściany

– nieprzestrzeganie ergonomii poprzez montaż zbyt dużej ilości rzeczy, niewłaściwe ich rozmieszczenie lub nieodpowiednie rozmiary

– w przypadku osoby na wózku: lustro powinno być uchylne oraz powinna być zapewniona odpowiednia przestrzeń manewrowa

Ryszard Kurek

Ole.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here