Kalendarz prawidłowego przebiegu ciąży
W pierwszym trymestrze ciąży zwykle nie widać dużych zmian w wyglądzie przyszłej mamy, ale możemy czuć mdłości, zmęczenie, dużą senność. Często przestają nam smakować potrawy, które wcześniej bardzo lubiłyśmy a mamy ochotę na takie, których nigdy nie jadłyśmy. W pierwszym trymestrze bardzo trudno określić płeć dziecka. W drugim trymestrze ciąży brzuch rośnie i zaokrągla się, a przyszła mama czuje się już znacznie lepiej niż na początku ciąży. Czuć pierwsze ruchy dziecka. W trzecim trymestrze ruchy nabierają na sile i intensywności a organizm matki zaczyna się przygotowywać do porodu.

Okres połogu – na co się przygotować?
W okresie połogu bardzo ważne jest przygotowanie psychiczne. Kobieta już w ciąży powinna zdawać sobie sprawę z tego, co czeka ją po porodzie. Bliscy powinni zadbać o szczególną opiekę dla świeżo upieczonej mamy. Po porodzie mogą wystąpić zaparcia, wypróżniania nie ułatwia także bardzo obolałe krocze. Występuje krwawienie połogowe, przypominające obfitą miesiączkę. Młoda matka dużo się poci, czuje się obolała a dolegliwości bólowe zwiększa obkurczająca się macica.

Pierwszy stosunek po porodzie: kiedy?
Zwykle zaleca się by z pierwszym po porodzie stosunkiem wstrzymać się do zakończenia okresu połogu a więc przez 6 do 8 tygodni. Naturalnym jest, że przez pierwsze tygodnie po porodzie zmęczenie, które czuje młoda mama może zniechęcać do wznowienia współżycia. Kobieta powinna przede wszystkim sama czuć się na to gotowa. Warto też po zakończeniu połogu odwiedzić ginekologa, który oceni czy nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań.

http://www.juniorhandling.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here