spocona dziewczyna

Pot to wydzielina gruczołów potowych, która jest częścią mechanizmu odpowiadającego za termoregulację całego organizmu. Pocimy się, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała i pH skóry. Pot to również jeden ze sposobów dla organizmu, aby wydalić szkodliwe substancje i elektrolity (m.in. kwas moczowy, amoniak, sód, wapń, potas oraz magnez). Zapach potu nie jest stały i zależy m.in. od stresu, poziomu hormonów, chorób ogólnoustrojowych i skórnych, stosowanych leków i używek, np. papierosów, a także kosmetyków czy materiału, z którego są wykonane ubrania, które nosisz. Jednak bardzo często do zmiany zapachu potu przyczynia się niewłaściwa dieta. W jaki sposób dokładnie?

Od czego zależy zapach potu?

Bakterie, które bytują w okolicach pach, żywią się głównie białkami i tłuszczami, w związku z tym należy ograniczyć spożywanie pokarmów, które są bogate w te substancje. Nie dotyczy to jednak zdrowych źródeł białka i tłuszczów, a niezdrowej, wysokokalorycznej żywności. Żeby poprawić zapach potu (a właściwie zapach skóry, która intensywnie się poci), w codziennej diecie należy unikać produktów, które wydzielają związki siarki. Do tej grupy należą np. cebula, czosnek i brokuły. Powinniśmy również unikać produktów zawierających sztuczne barwniki i konserwanty. Nieprzyjemny zapach potu może pojawić się także w efekcie nieprawidłowego metabolizmu niektórych produktów. Pot wydzielany przez gruczoły potowe jest bezwonny i tylko procesy zachodzące w organizmie sprawiają, że zapach potu się zmienia na skórze. Zapach potu jest rezultatem aktywności mikroorganizmów znajdujących się na skórze. To one przyczyniają się do rozkładania tłuszczów, cukrów i białek oraz innych substancji wydzielanych przez niektóre gruczoły potowe i mogą powodować nieprzyjemny zapach. Wyróżniamy dwa rodzaje gruczołów potowych: ekrynowe i apokrynowe, które różnią się rodzajem produkowanego potu. Wydzielony pot, zarówno ekrynowy, jak i apokrynowy, jest bezwonny, a brzydki zapach powodują procesy mające miejsce w organizmie.

Jak poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem potu?

Pot jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii i to one odpowiadają za jego nieprzyjemną woń. Żeby zmniejszyć intensywność zapachu potu, trzeba wprowadzić zmiany w swoim sposobie odżywiania. Jedną z opcji jest skorzystanie z diety pudełkowej, którą oferuje catering dietetyczny. Aby zmniejszyć intensywność zapachu potu, zaleca się zrezygnować z ostrych potraw, ograniczyć spożycie nabiału, pleśniowych serów, smażonych dań mięsnych i zawiesistych sosów. Poza tym warto na jakiś okres zrezygnować picia alkoholu i w miarę możliwości ograniczyć palenie papierosów. Z problemem odżywiania może pomóc nam dieta pudełkowa Częstochowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here