Choroba bostońska to stosunkowo młoda choroba, która przede wszystkim atakuje dzieci do 10 roku życia. Bardzo często jej objawy kojarzą się z ospą czy anginą, szczególnie w początkowej fazie choroby. Dlatego warto wiedzieć, co ją odróżnia i jak pomóc choremu dziecku ją przejść.

Bostoński wirus

Choroba bostońska swoją nazwę zawdzięcza Bostonowi, w którym to po raz pierwszy wybuchła jej epidemia. Z czasem choroba zaczęła rozprzestrzeniać się po całym niemal świecie, atakując coraz większe rzesze młodych osób. Ponieważ chorobę tą wywołuje wirus coxsackie, który przenoszony jest drogą kropelkową, szybko rozprzestrzenia się szczególnie w przedszkolach, szkołach i żłobkach.

Objawy choroby bostońskiej – jak odróżnić wysypkę bostońską?

Istnieją trzy charakterystyczne objawy, które pojawiają się niemal jednocześnie. Pierwszym z nich są grudkowate krosty w obrębie jamy ustnej. Drugim – charakterystyczna plamista wysypka na podeszwach stóp. A trzecim – krostki wysypujące się na wewnętrznej stronie dłoni, a także w okolicach narządów płciowych. Ropny charakter krostek pozwala odróżnić je od wysypki towarzyszącej ospie. Poza tym bostonce towarzyszy wysoka temperatura oscylująca w granicach 39 stopni.

Powikłania chorobowe

Atakując małe dzieci, wirus bardzo rzadko powoduje jakiekolwiek powikłania. Stosowanie leków przeciwwirusowych, przeciwgorączkowych oraz ograniczających uczucie swędzenia pozwala
spokojniej przeczekać chorobę aż do zniknięcia ostatnich objawów. O wiele gorzej wygląda to u kobiet ciężarnych. Wirus wywołujący bostonkę potrafi bowiem doprowadzić nawet do poronienia. Dlatego też kobiety w ciąży powinny unikać kontaktu z zarażonymi osobami.

Ponowne zachorowanie

W błędzie jest ten, kto uważa, że zachorowanie uodparnia na chorobę. W przeciwieństwie do ospy, bostonka może zaatakować organizm kilka razy. Co więcej bardzo często w przeciągu trzech tygodni od wyzdrowienia następuje nawrót choroby. Należy więc w tym okresie zwrócić szczególną uwagę na higienę dziecka. Przestrzeganie podstawowych zasad może okazać się wystarczające w profilaktyce.

http://www.lafoto.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here