Każde dziecko bardzo emocjonalnie podchodzi do podróży, zwłaszcza tych pierwszych, w których świadomie bierze udział. Warto z tego powodu zadbać o odpowiednie dobranie sprzętu, bo plecak szkolny na pewno nie nada się w celach turystycznych. Sprawdźmy, jak powinien być dobrany plecak dla dziecka, aby sprawdzić się tak pod kątem funkcjonalności, jak i… estetyki!

Sam wyjazd na wycieczkę – czy to wypad z rodzicami w góry, czy też zorganizowane kolonie z rówieśnikami – dostarcza dziecku sporej dawki emocji. Z tego powodu istotne jest, aby plecaki dla dzieci były funkcjonalne i wygodne, aby nie zniszczyć pozytywnych emocji związanych z tym wydarzeniem. Co więcej, ich wygląd powinien być też wybrany przez zaangażowane w sprawę dziecko.

Jaka pojemność?

Podstawową sprawą jest pojemność plecaka. Standardowo turystyczne plecaki dla dzieci dostępne są w kilku pojemnościach, dostosowanych głównie do potrzeb dziecka oraz jego wagi i wzrostu. Dla kilkulatka plecak powinien maksymalnie mieć pojemność do 10 litrów, podczas gdy dziecko dwa razy starsze może mieć już model do 15 litrów. W ten sposób maluch schowa do plecaka czapkę, wodę, kanapki i coś słodkiego, a także znajdzie jeszcze miejsce na małą latarkę, złożony płaszcz przeciwdeszczowy czy chusteczki. Niekiedy rodzice zastanawiają się też nad zakupem plecaka ze stelażem. To rozwiązanie jest dobre przede wszystkim w sytuacji, gdy planujemy długie wędrówki z noclegiem pod gołym niebem albo w schroniskach górskich, a i wtedy stelaż musi być odpowiednio lekki. Warto bowiem pamiętać, że do ciężaru plecaka dochodzi jeszcze ciężar jego zawartości, a zbyt duże obciążenie źle działa na kręgosłup dziecka.

Praktyczny, czyli jaki?

Plecak dla dziecka, zwłaszcza taki turystyczny, powinien być przede wszystkim praktyczny. Sprawdzą się usztywniane plecy na specjalnej, amortyzującej siatce, które pozwolą oddychać skórze w cieplejsze dni. Plecak turystyczny powinien zawierać dodatkowo sporo małych kieszonek, również takich w zasięgu dziecięcej ręki, np. na wodę czy na włożenie telefonu komórkowego i chusteczek. Dobrze jest, gdy dziecko ma możliwość przymierzyć plecak, aby ocenić, czy np. odstęp między ramionami nie jest zbyt duży, co będzie powodowało, że plecak ześlizguje się podczas wędrówki. Jeśli ma on służyć do dłuższych wędrówek, to przydatny będzie specjalny pokrowiec wodoodporny albo tkanina odporna na nagły deszcz, a także miejsce na karimatę czy przyczepienie czapki tak, by była zawsze pod ręką.

Estetyka a funkcjonalność

Dzieciom zazwyczaj podobają się produkty, które niekoniecznie zachwycają rodziców pod względem jakości. Z tego powodu dobrze jest najpierw samemu obejrzeć plecaki dla dzieci, np. w sklepie stacjonarnym czy internetowym, a następnie pokazać je dziecku. Niech dokona wyboru samodzielnie, ale z listy zawężonej przez nas – w ten sposób będzie posiadało dużo większą satysfakcję z samego wyboru, a potem również wycieczki. Coraz więcej firm tworzy plecaki dedykowane specjalnie dzieciom, a przy okazji również wykonane np. z wodoodpornej tkaniny, która sprawdzi się na wycieczkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here