Oszczędzenie – w teorii nic trudnego, w praktyce niestety nie do końca. Co zrobić, kiedy mimo postania oszczędzania, wciąż nie umiemy przestać wydawać pieniędzy? Oto lista prostych sposobów na oszczędzenie.

Karta kredytowa – nie każdy ma świadomość tego, że płacąc kartą kredytową, zamiast gotówką można zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jak to działa? Po pierwsze, płacąc kartą kredytową często należą nam się w różnych punktach sprzedaży zniżki. Po drugie, kiedy płacimy kartą, w naszym portfelu nie zalegają żadne drobne z pieniędzy wydanym nam przy zakupów, a chyba nie trzeba nikomu uświadamiać, że to właśnie ich pozbywamy się najszybciej. Po trzecie w przypadku zgubienia gotówki zazwyczaj nie mamy żadnej szansy na odzyskanie straconych pieniędzy, zaś w przypadku zgubienia karty możemy za pomocą jednego telefonu do banku zablokować możliwość korzystania z niej, a tym samym zabezpieczyć nasze pieniądze przed wydaniem ich przez znalazcę lub złodzieja karty.

Lista wydatków – najwięcej pieniędzy tracimy zazwyczaj podczas nieplanowanych wydatków. Zatopieni w wirze zakupowego szaleństwa często nie zwracamy uwagi na to, jak wiele niepotrzebnych rzeczy nabywamy pod wpływem atrakcyjnej reklamy. Chcąc zaoszczędzić, warto sporządzać listy zakupów z tygodniowym, a nawet z miesięcznym wyprzedzeniem. Pozwoli nam to przejąc kontrolę nad naszymi wydatkami.

Od grosza do grosza – oczywistym jest, że nawet gdy zaczniemy korzystać z karty, nie mamy możliwości użycia jej w każdym miejscu. Jako, że nie sposób całkowicie uchronić się od płacenia gotówką, po niemal każdych zakupach w naszych portfelach zostaje cała masa drobiazgów. Czy myślałeś tym, ile pieniędzy uzbierałbyś gdybyś zamiast wydawać pojedyncze złotówki zaczął je gromadzić? Jeśli nie, to czym prędzej załóż skarbonkę na reszty z zakupów i zobacz, ile pieniędzy uzbierałeś po roku.

Banknoty, zamiast złotówek – tam, gdzie nie możesz skorzystać z karty kredytowej, bierz ze sobą banknoty, zamiast złotówek. Z papierowymi pieniędzmi będzie Ci trudniej „rozstać się” niż z monetami, dlatego prawdopodobnie wydasz mniej.

Lokata oszczędnościowa – po uzbieraniu większej sumy pieniędzy warto zastanowić się nad założeniem lokaty oszczędnościowej. Fenomen tego pomysłu polega na tym, że pozwala nam on pomnażać nasze pieniądze zupełnie za darmo. Choć sposób ten zaczyna naprawdę opłacać się dopiero, gdy dysponujemy kwotą rzędu kilkudziesięciu tysięcy, to można skorzystać z niego nawet mając mniejsze oszczędności. Lepsze to niż nic.

Choć żaden z tych sposobów nie sprawi, że dorobimy się fortuny, to z całą pewnością pozwoli nam zaoszczędzić paręset złotych miesięcznie, a nawet kilka tysięcy w skali roku.

prawnieskuteczni.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here