Chcąc dowiedzieć się jaka jest rzeczywista przyczyna dolegliwości występujących u pacjenta musimy posiadać szereg informacji na jego temat. Sam wywiad zebrany od niego samego lub jego bliskich to jednak zbyt małe i często nie obiektywne źródło danych medycznych. Na całe szczęście z pomocą przychodzi nam nowoczesna technologia i wysokorozwinięta nauka w wielu dziedzinach między innymi w zakresie fizyki. Możemy nie tylko badać krew różne substancje i wycinki ciała pobrane od osoby chorej, ale mamy, także dostęp do jego wnętrza bez stwarzania jakiegokolwiek zagrożenia dla jego życia i zdrowia, konieczności operacji czy nawet podawania znieczulenia.
Powszechnie stosowanych technik obrazowania w medycynie jest bardzo wiele, każda z nich jest inna ma swoje zalety i wady. Aparat Rentgena wykorzystuje promieniowanie o tej samej nazwie i tą właściwość, że jest ono pochłaniane przez różne tkanki naszego ciała w różnym stopniu. W nadmiarze to promieniowanie jest zdecydowanie nie dobre dla zdrowia.
Rezonans magnetyczny kręgosłupa to kolejny przykład takiego urządzenia, dzięki któremu da się obejrzeć człowieka w środku z jednocześnie podanym przykładem jego zastosowania, a więc kręgosłupem. Pole magnetyczne (o dużej sile) zastępuje tutaj promieniowanie X z poprzedniego urządzenia. Ludzki organizm składa się z atomów (tak jak wszystko), a one są podatne na działanie tego pola. Użycie specjalnych algorytmów pozwala ze zebranych danych stworzyć w komputerze pożądany obraz, na którym będzie widać ewentualne zmiany, zwyrodnienia, skutki urazów i tym podobne. Taki rezonans kręgosłupa pozwoli zobaczyć jego stan, deformacje i inne co pozwala określić czy to kręgosłup jest przyczyną bólu i chorób jakie dręczą pacjenta.
Rezonans nie jest dostępny dla tych, którzy mają wszczepione jakiekolwiek metalowe elementy typu protezy, zastawki i tak dalej. Jego zaletą jest to, iż nie daje ono żadnego promieniowania, które mogło, by nieść za sobą różnego typu niechciane, szkodliwe skutki i powikłania.

https://www.uroda.info.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here