Infekcje bakteryjne są niezwykle częste. Zdecydowana większość pacjentów, która szuka pomocy lekarza pierwszego kontaktu, decyduje się na wizytę właśnie z powodu infekcji, która wywołuje złe samopoczucie i ogólne osłabienie organizmu.
Większość osób zapewne wie, że lekami stosowanymi w leczeniu infekcji bakteryjnych są antybiotyki. Jednakże antybiotyków jest niemalże tak wiele jak znanych rodzajów bakterii. Nie każdy antybiotyk jest skuteczny w leczeniu infekcji. Niekiedy może dojść do wystąpienia prawdziwych trudności w dobraniu skutecznego leku, zwłaszcza, jeżeli ktoś ma to nieszczęście, że zmaga się z mało rozpowszechnionym szczepem bakteryjnym. W takich przypadkach stosowanie nieodpowiednich antybiotyków nie pomoże w pokonaniu infekcji, a jedynie może doprowadzić do zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej organizmu.
W takich przypadkach wskazaniem jest wykonanie antybiogramu. Czym jest antybiogram? Otóż jest to bardzo prosty test na to, aby stwierdzić dokładnie jaki szczep bakteryjny powoduje wystąpienie infekcji w organizmie danego pacjenta. Antybiogram jest wykonywane poprzez pobranie próbki od pacjenta, zazwyczaj z gardła lub innego miejsca, które zaatakowane zostało przez bakterie. Próbkę tę następnie używa się do tego, aby wyhodować bakterie w laboratorium, co pozwala na ich zidentyfikowanie. Znając dokładny szczep bakteryjne atakujący pacjenta możliwe jest dobranie idealnych antybiotyków. Pozwala to zatem uniknąć stosowania nieskutecznych antybiotyków, czyli tym samym chroni organizm przed działaniem niepotrzebnych farmaceutyków.
Antybiogram jest zalecany do wykonania zwłaszcza w przypadku często nawracających infekcji, które nie mijają po zastosowaniu powszechnie zalecanych antybiotyków. Jest to test, który może doprowadzić do szybkiego uzyskania dokładnej diagnozy, co z kolei prowadzi do natychmiastowego wdrożenia odpowiedniego leczenia. Jest to zatem idealna metoda na to, aby ograniczyć stosowanie nietrafionych leków i doprowadzić do całkowitego powrotu do zdrowia.

http://www.wystarczytakniewiele.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBadania prenatalne
Następny artykułStosowanie tlenoterapii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here