Bierzesz kredyt hipoteczny? Pamiętaj o polisie na życie!

Sytuacja mieszkaniowa w Polsce nie jest łatwa, szczególnie dla młodych ludzi. Ceny mieszkań są nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do zarobków większości obywateli. To sprawia, że zakup nieruchomości jest uzależniony od kredytu hipotecznego, który warto, a czasem trzeba ubezpieczyć.

Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie, często na długi czas – 10, 20 lub nawet 30 lat. W trakcie spłacania kredytu zdarzyć się może wszystko – kredytobiorca może ulec wypadkowi samochodowemu, owdowieć, rozwieść się, stracić pracę, zachorować na raka. Wszystkie życiowe trudności generują problemy finansowe – i to z tego powodu banki często oczekują dodatkowego zabezpieczenia w postaci polisy.

Polisa na życie z banku – jaka oferta?

Na zakup mieszkania potrzeba dziś minimum 50 000 zł w małych miejscowościach, 100 000 zł w średnich i od 200 000 zł, a nawet 300 000 zł wzwyż – w dużych miastach. Przy takich kwotach miesięczna rata kredytu zaczyna się od 500 zł. Składka ubezpieczeniowa jest zatem względnie niska – ubezpieczenie można nabyć już od 30-40 zł miesięcznie.

Rożne przykre zdarzenia, jak wypadek samochodowy w drodze do pracy, zachorowanie na raka czy skomplikowane złamania ręki, trudno jest przewidzieć i się przed nimi ustrzec. A takie problemy nie omijają również kredytobiorców, którzy oprócz kłopotów finansowych (brak płynności w spłacaniu rat pożyczki) muszą zmagać się z kłopotami zdrowotnymi

Wypadek czy choroba wymagają często przejścia na zwolnienie lekarskie. Oznacza to niższe wynagrodzenie lub w przypadku umów „śmieciowych” – brak wynagrodzenia. Tego typu sytuacje powodują, że kredytobiorcy trudniej jest spłacić bieżącą ratę. Gdy osoba posiada ubezpieczenie – w trudnych życiowych sytuacjach może liczyć na wsparcie ubezpieczyciela i otrzymanie odszkodowania. Kwota z polisy pomoże zatem szybciej wrócić do zdrowia i utrzymać dotychczasowy poziom życia z uwzględnieniem spłaty kredytu.

Banki jednak są przygotowane na taką sytuację – posiadają własne oferty ubezpieczenia. Jeśli zatem kredytobiorca nie posiada jeszcze ubezpieczenia na życie – ma prosty wybór. Bank zazwyczaj umożliwia zakup polisy na życie w jednym wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym, z którym współpracuje. Możliwość wyboru sprowadza się do wyboru jedynie wariantu cenowego.

Z pewnością część osób uzna to za dobre rozwiązanie – szybko i łatwo można podjąć trudną decyzję. Jednak jeśli zagłębić się w możliwości, jakie oferują obecnie firmy ubezpieczeniowe – może okazać się, że oferta banku wypada przy nich blado. Wystarczy sprawdzić jak wygląda polisa na życie do kredytu hipotecznego na www.ubezpieczeniaonline.pl, gdzie mamy możliwość porównania ofert.

Warto wiedzieć, że oprócz odszkodowania z tytułu zgonu ubezpieczonego oraz innych zdarzeń objętych ochroną, jak choroba czy wypadek, ubezpieczony może liczyć również na inne rodzaje pomocy ze strony firmy ubezpieczeniowej, jak np.:

  • wsparcie psychologa;
  • wizyta domowa lekarza lub pielęgniarki;
  • dowóz leków zaleconych przez lekarza;
  • dofinansowanie do leków nierefundowanych;
  • transport medyczny;
  • wizyta u specjalisty bez kolejki.

Firmy ubezpieczeniowe mają do zaoferowania naprawdę wiele. Przy wyborze ubezpieczenia na życie warto się tym świadomie kierować, by na przyszłość zyskać pomoc. W trudnych życiowych momentach może być ona naprawdę nieoceniona.

Kredyt kosztuje, więc jak zaoszczędzić na polisie?

Kredytobiorca bardzo często zmuszony jest ograniczać wydatki. W związku z tym dobrze byłoby gdyby ubezpieczenie na życie nie było zbyt dużym miesięcznym wydatkiem. Jak to zrobić? Sposobów jest kilka.

Porównywanie ofert – to podstawa do znalezienia dobrego i taniego ubezpieczenia. Strony internetowe, które poświęcone są tematyce ubezpieczeniowej mogą okazać się bardzo pomocne. W przeciwieństwie do stron poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych – informują o różnych polisach, cenach, możliwościach. Sprawdzamy co do zaoferowania ma polisa na życie z www.ubezpieczeniaonline.pl i po chwili wiemy już mniej więcej, które ubezpieczenie będzie dla nas najlepsze.

Porównywarka ubezpieczeniowa – skorzystanie z tego narzędzia pozwala zaoszczędzić więcej czasu, niż porównywanie samemu wielu ofert. Porównywarka pomoże szybko i łatwo znaleźć ofertę najbardziej dopasowaną do konkretnych oczekiwań – ilości dzieci, wysokości zarobków, ochrony potrzebnej w konkretnym zakresie.

Ranking ubezpieczeniowy – strona z rankingiem pozwala na wcześniej wspomniane samodzielne porównywanie polis. Specjaliści przyznają oceny wszystkim dostępnym ubezpieczeniom na życie, a decyzja o zakupie konkretnej polisy należy już do samego zainteresowanego.

Składka w najlepszym momencie – miesięczna składka dla części osób może być kłopotliwa – trzeba pamiętać o terminie płatności, co miesiąc dokonywać przelewu. Aby nie musieć tego robić każdego miesiąca – klient może wybrać inną częstotliwość opłacania składki np. wybrać składkę roczną. Ułatwić sobie sprawę można wybierając najlepszy moment na składkę – np. na początku roku osoby zatrudnione w budżetówce (wypłacana „trzynasta” pensja).

Na cenę składki wpływ ma jeszcze kilka ważnych rzeczy. Należą do nich:

  • wiek ubezpieczonego;
  • wybrana suma ubezpieczenia;
  • zakres ochrony.

To wpływa na wysokość składki za ubezpieczenie

Osoby, które chcą maksymalnie obniżyć cenę składki, powinny wiedzieć, że cena zależeć może od kilku warunków. Jednym z nich jest wiek osoby ubezpieczonej. Im później decydujemy się na zakup polisy – tym gorzej dla nas. Z każdym rokiem ryzyko zachorowania oraz śmierci wzrasta, przez co ubezpieczyciel może podnosić wysokość składki. Jeśli zatem planujemy w perspektywie najbliższych kilku lat zaciągnąć kredyt hipoteczny – ubezpieczenie możemy kupić już teraz.

Ważna jest również suma ubezpieczenia, jaką wybierzemy. Jeśli posiadamy spory wkład własny, a kredyt, jaki będzie nam potrzebny to np. 100 000 zł, to niekoniecznie musimy zabezpieczać się na kwotę pół miliona złotych. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa składka. Jednak warto, by suma pokrywała nasze realne potrzeby – od niej zależy również wysokość procenta, jaki otrzymamy z tytułu objętych ochroną zdarzeń. Dobrze więc zastanowić się solidnie nad wybieraną sumą ubezpieczenia.

Zakres ochrony oczywiście im szerszy, tym lepiej. Maksymalna ochrona to również duża szansa na otrzymanie odszkodowania. Jednak część zdarzeń zawsze da się niemal w 100% wykluczyć, przez co nie warto się od nich ubezpieczać. Osoba, która pracuje zdalnie w domu, nie posiada prawa jazdy oraz nie podróżuje – może nie potrzebować ubezpieczenia od wypadków komunikacyjnych.

Jak widać – zakup polisy na życie powinien być dobrze przemyślany. Warto więc poświęcić chwilę na to, aby dokonać dobrego wyboru. Dobre ubezpieczenie powinno towarzyszyć nam równie długo, jak kredyt hipoteczny. Jeśli będzie to produkt najwyższej jakości – o przyszłość nie musimy się martwić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here