Banki stale wprowadzają wiele nowych rozwiązań dla swoich klientów. Jednym z popularniejszych ostatnio wśród osób starszych posiadających prawo własności nieruchomości staje się odwrócona hipoteka. Czym ona jest? Najprościej rzecz ujmując instytucja finansowa (najczęściej bank) zobowiązuje się w jej ramach wypłacać comiesięcznie lub rzadziej jednorazowo świadczenie pieniężne w zamian za zrzeknięcie się praw do posiadanej nieruchomości po śmierci właścicieli.

Taką usługę oferują już kraje Unii Europejskiej, rozwiązanie to jest szczególnie popularne w Wielkiej Brytanii. Stany Zjednoczone także rozwiniętą ofertę odwróconej hipoteki. W Polsce znajduje się w fazie zaawansowanego projektu.

Przyznanie odwróconej hipoteki powiązane będzie z wypełnieniem kilku warunków. Konieczne będzie posiadanie ukończonych 60 lat oraz prawa własności nieruchomości, własności nieruchomości w części ułamkowej, wieczystego użytkowania nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, który ma stać się przedmiotem odwróconej hipoteki. Odbiorca takiego kredytu zobowiązuje się jednocześnie do troski o utrzymanie nieruchomości czyli na przykład niezbędnych remontów, bank jednak może przejąć część obowiązków, to on również decyduje o kalkulacji wysokości oraz formie wypłaty kredytu.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na dowolny cel, nie konieczne jest wykazanie się zdolnością kredytową. Wypłacone środki nie podlegają obowiązkowi podatkowemu, nie wliczają się także do dochodu nie mają więc wpływu na wysokość ewentualnych świadczeń z tytułu pomocy społecznej. Pieniądze takie stanowią zatem idealne źródło dodatkowego dochodu dla osób starszych. Zgon klienta w krótkim czasie od zawarcia umowy nie wiąże się z przepadkiem środków. Zabezpieczeni w takim wypadku spadkobiercy, mają oni ewentualnie pół roku na spłacenie kredytu.

Odwrócona hipoteka to idealne rozwiązanie nie tylko dla osób samotnych, ale także starszych małżeństw, które poszukują dodatkowych środków do podreperowania domowego budżetu, a jednocześnie są w posiadaniu nieruchomości, której nie mają komu przekazać.

www.sklepwinternecie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here