Czym jest rezonans magnetyczny

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) to technika obrazowania wykorzystywana przede wszystkim do tworzenia wysokiej jakości szczegółowych obrazów wnętrza ludzkiego ciała. Ta technika obrazowania medycznego opiera się na zasadzie magnetycznego rezonansu jądrowego NMR, technice spektroskopowej wykorzystywanej przez naukowców do zbierania mikroskopowych informacji chemicznych i fizycznych o cząsteczkach.

Rezonans magnetyczny metoda diagnozowania nieprawidłowości w mózgu

Rezonans magnetyczny http://www.eurodiagnostic.pl/ wykorzystuje silne pole magnetyczne, impulsy o częstotliwości radiowej i komputer do wytwarzania szczegółowych obrazów narządów, tkanek miękkich, kości i wszystkich innych wewnętrznych struktur ciała. Za pomocą tej metody można wykryć oznaki stwardnienia tętnic w sercu. W kręgosłupie, kościach i stawach może znaleźć pęknięte dyski, uszkodzone chrząstki i guzy. Obrazowanie MR ciała jest wykonywane w celu oceny naczyń krwionośnych, narządów miednicy, w tym narządów rozrodczych mężczyzn (prostata i jądra) i kobiet (macicy, szyjki macicy i jajników), piersi i narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej, oraz serca, wątroby, dróg żółciowych, nerek, śledziony, trzustki i nadnerczy. Przed badaniem pacjenci są proszeni o połknięcie środka kontrastowego. Jeśli pacjent ma jakiekolwiek alergie, należy wcześniej poinformować o tym lekarza. Często lekarze stosują materiał kontrastowy zwany gadolinem, który nie zawiera jodu i jest mniej podatny na skutki uboczne lub reakcję alergiczną. Jeśli masz jakikolwiek poważny problem zdrowotny lub przeszedłeś operację, poinformuj o tym radiologa. Zwłaszcza jeśli cierpisz na chorobę nerek, może być konieczne wykonanie badania krwi, aby dowiedzieć się, czy nerki funkcjonują prawidłowo, czy nie.

Czy każdy może zbadać się rezonansem i kto nie może?

Pacjenci z implantem metalowym powinni wcześniej poinformować o tym lekarza. Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego nie jest odpowiednie dla osób, które mają metalowe implanty w ciele, w tym rozruszniki serca, ponieważ silne pole magnetyczne może być powodem powikłań. Może również w dużym stopniu zmieniać zeskanowane obrazy. Kobiety powinny informować lekarzy, jeśli są w ciąży, ponieważ urządzenie wytwarza silne pole magnetyczne. Biżuterię i inne akcesoria należy zdjąć przed badaniem MRI, ponieważ również mogą powodować zakłócenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here