Ile osób mówi po portugalsku?

Ile osób mówi po portugalsku?

Portugalski jest jednym z najważniejszych języków na świecie. Jest oficjalnym językiem Portugalii, Brazylii, Mozambiku, Angoli, Gwinei Równikowej, Wschodniego Timoru, Kabo Verde i Wysp Świętego Tomasza i Książęcej. Ponadto, jest również jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej, Unii Afrykańskiej, Unii Narodów Południowoamerykańskich i Wspólnoty Narodów.

Według danych Ethnologue, w 2021 roku około 260 milionów osób mówiło po portugalsku jako pierwszym języku. Jest to język o największej liczbie użytkowników w Ameryce Południowej i drugi najczęściej używany język w Ameryce Łacińskiej po hiszpańskim.

Portugalski w Portugalii

Portugalski jest językiem ojczystym dla około 10,3 miliona osób w Portugalii. Jest to język urzędowy kraju i jest nauczany we wszystkich szkołach. Portugalski w Portugalii ma swoje własne cechy dialektalne, takie jak akcent i słownictwo, które różnią się od portugalskiego używanego w innych krajach.

Portugalski w Brazylii

W Brazylii portugalski jest językiem urzędowym i jest używany przez około 209 milionów osób jako pierwszy język. Jest to największa liczba użytkowników portugalskiego na świecie. Portugalski w Brazylii ma również swoje własne cechy dialektalne, które różnią się od portugalskiego używanego w Portugalii.

Portugalski w innych krajach

Poza Portugalią i Brazylią, portugalski jest również używany jako język ojczysty w innych krajach, takich jak Mozambik, Angola, Gwinea Równikowa, Wschodni Timor, Kabo Verde i Wyspy Świętego Tomasza i Książęca. W tych krajach portugalski jest językiem urzędowym i jest nauczany we wszystkich szkołach.

Podsumowanie

Portugalski jest językiem o szerokim zasięgu geograficznym i ma wiele użytkowników na całym świecie. Jest to język ojczysty dla milionów osób w Portugalii, Brazylii i innych krajach. Portugalski ma również swoje własne cechy dialektalne w zależności od kraju, w którym jest używany. Bez wątpienia jest to jeden z najważniejszych języków na świecie.

Wezwanie do działania: Sprawdź, ile osób mówi po portugalsku i poszerz swoje horyzonty językowe!

Link tagu HTML: Kliknij tutaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here