Ile ziemi straciła Polska po 2 wojnie światowej?
Ile ziemi straciła Polska po 2 wojnie światowej?

Ile ziemi straciła Polska po 2 wojnie światowej?

Ile ziemi straciła Polska po 2 wojnie światowej?

Po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej Polska znalazła się w trudnej sytuacji terytorialnej. W wyniku ustaleń konferencji poczdamskiej oraz jałtańskiej, granice Polski uległy zmianie, a kraj stracił znaczną część swojego terytorium.

Utrata wschodnich ziem

Jednym z największych obszarów utraconych przez Polskę były wschodnie ziemie, które zostały przyłączone do Związku Radzieckiego. Dotyczyło to terenów dzisiejszej Białorusi, Ukrainy i Litwy. W wyniku tych zmian Polska straciła około 180 000 km² terytorium.

Utrata Pomorza Zachodniego

Kolejnym obszarem, który Polska straciła po wojnie, był Pomorze Zachodnie. Zgodnie z ustaleniami poczdamskimi, Pomorze Zachodnie zostało przekazane Polsce, jednakże w zamian Polska musiała zrezygnować z terenów na wschód od Odry, które przypadły Niemcom. Ta utrata terytorium wyniosła około 25 000 km².

Utrata Śląska Opolskiego

Śląsk Opolski, który był wcześniej częścią Polski, został również utracony po wojnie. Zgodnie z ustaleniami poczdamskimi, tereny te zostały przekazane Polsce, jednakże w zamian Polska musiała zrezygnować z terenów na zachód od Odry, które przypadły Niemcom. Utrata ta wyniosła około 2 000 km².

Utrata innych obszarów

Ponadto, Polska straciła również inne mniejsze obszary na rzecz Związku Radzieckiego oraz Czechosłowacji. W sumie utrata terytorium Polski po Drugiej Wojnie Światowej wyniosła około 207 000 km².

Wnioski

Utrata tak dużej części terytorium była ogromnym ciosem dla Polski. Miało to duże konsekwencje dla gospodarki, infrastruktury oraz dla samego narodu polskiego. Polska musiała stawić czoła trudnościom związanym z odbudową kraju i przystosowaniem się do nowych granic.

Mimo tych trudności, Polska zdołała się odbudować i stać się silnym państwem w Europie Środkowej. Dzisiejsza Polska jest dowodem na determinację i siłę narodu polskiego.

Po 2 wojnie światowej Polska straciła około 77 500 km² ziemi.

Link tagu HTML: https://www.jollyville.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here