Jak sfinansować zakup działki pod budowę

Wiele osób marzy o budowie własnego domu. Do rozpoczęcia tego przedsięwzięcia absolutną podstawą jest posiadanie odpowiedniej parceli. Niektórzy ludzie mają ułatwiony start, ponieważ dostają w prezencie działkę budowlaną, stanowiącą ojcowiznę rodziców czy innych krewnych.

Jednak większość osób nie ma takiego szczęścia bądź po prostu chce samemu wybrać swój przyszły kawałek ziemi dokładnie tam, gdzie chce i jaki chce, nawet kosztem poniesienia większych wydatków i dlatego zmuszeni są zakupić działkę.

Kiedy ma się odłożone pieniądze na ten cel, sytuacja wydaje się być prosta i przyjemna. Jednak należy pamiętać, że, szczególnie w obecnych czasach, nieruchomości są bardzo kosztowne, a grunty osiągają rekordowe ceny. Żeby sobie pozwolić na taki zakup „od ręki”, trzeba dysponować naprawdę pokaźną kwotą, szczególnie jeśli planuje się budowę w okolicy największych miast takich jak Kraków, Gdańsk, Wrocław czy Warszawa.

Zatem co w sytuacji, kiedy osoba myśląca o zakupie działki nie dysponuje takimi funduszami?

Absolutnie nie musi ona porzucać marzenia o swojej przyszłej budowie. Nie ma też konieczności nadmiernego odkładania jej w czasie, bo uzbieranie dużej ilości pieniędzy może zająć wiele lat.

W tej sytuacji odpowiednią opcją może być zaciągnięcie pożyczki. Ale jaki kredyt na zakup działki budowlanej będzie najlepszy?

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji osoby, która się o niego planuje ubiegać. Na każdy z tych rodzajów kredytu trzeba również spełnić inne wymagania stawiane przez banki.

Sprawdź też: https://www.rp.pl/budownictwo/art19178981-zakup-dzialki-budowlanej-jaki-kredyt-wybrac

Większości potencjalnych kredytobiorców w pierwszej kolejności przyjdzie na myśl kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej. Wynika to z tego, że zwykle koszt zaciągnięcia takiego zobowiązania jest niższy z uwagi na atrakcyjniejsze oprocentowanie. Jednak ilość formalności, potrzebnych do uzyskania takiej pożyczki może przyprawiać o zawrót głowy. Osoba, ubiegająca się o taki kredyt z pewnością zostanie prześwietlona przez bank od A do Z. Zostaną sprawdzone jej dochody (ich wysokość i stabilność), koszty życia, sytuacja rodzinna, a nawet wiek. Bank sprawdzi jej historię kredytową, przeanalizuje czy w przypadku innego kredytu w przeszłości raty były spłacane w terminie. Jeśli były spłacane bez żadnych problemów, fakt posiadania spłaconego zobowiązania z przeszłości może stanowić dla potencjalnego kredytobiorcy atut, czyniąc go bardziej wiarygodnym. Zostanie również oceniona potencjalna parcela i jej atrakcyjność. Pamiętać należy przecież, iż to właśnie ona będzie głównym zabezpieczeniem banku.

Oprócz wymienionych wyżej niedogodności czymś, co odpycha znaczną część osób od myśli o kredycie hipotecznym jest konieczność posiadania wkładu własnego, który przecież przy tak dużym wydatku jak działka budowlana nie jest mały.

Jeśli potencjalny kredytobiorca osiąga dochody pozwalające na spłacanie wyższych comiesięcznych rat, warta rozważenia wydaje się być pożyczka gotówkowa. Ma ona szereg zalet, których nie posiada kredyt hipoteczny. Podstawowy atut stanowi oczywiście znacznie krótszy okres spłaty tego zobowiązania, który osoba je zaciągająca może sama ustalić. Drugim, równie ważnym aspektem, który sprawia, że sporo ludzi decyduje się na kredyt gotówkowy na zakup działki budowlanej, są znacznie łatwiejsze procedury do jego uzyskania. Formalności i wymogów jest o wiele mniej, również decyzja kredytowa ze strony banku zapada szybciej niż w przypadku kredytu hipotecznego. Dodatkowym plusem jest swoboda w wydawaniu środków uzyskanych z tego typu kredytu. Kredytobiorca nie musi okazywać potwierdzeń na dokonaną transakcję ani jej kwotę. Pożyczka gotówkowa na działkę nie jest oczywiście pozbawiona wad. Oprócz wspomnianej już wysokiej raty, wynikającej z większego skondensowania kredytu w czasie, występuje też limit w kwocie udzielenia takiego zobowiązania. Można zaciągnąć je na maksymalną kwotę 255 550 złotych. Może się zdarzyć, że taka kwota nie będzie wystarczająca na niektóre atrakcyjne działki. Kolejnym minusem takiego rozwiązania są (przynajmniej w teorii) gorsze warunki udzielenia kredytu. W praktyce jednak może okazać się lepiej niż się wydaje, gdyż oprocentowanie pożyczki można negocjować.

Ubieganie się o kredyt gotówkowy na zakup działki budowlanej jest godną rozważenia, a nierzadko jedyną opcją dla Polaków zarabiających w walutach innych niż polski złoty czy na zagranicznych umowach o pracę. Taka sytuacja zawodowa często stanowi ogromny problem, uniemożliwiający wzięcie kredytu hipotecznego rodakom. Większość banków nie akceptuje zarobków nawet w Euro czy Dolarach, nie mówiąc już o mniej popularnych walutach. Sytuacja, w której Polak pracuje dla zagranicznego pracodawcy jest dla banku ryzykowna, trudna do monitorowania, a w przypadku potencjalnej niewypłacalności dług byłby o wiele trudniejszy do ściągnięcia. To wszystko sprawia, że osoby wykazujące zagraniczne dochody spotykają się z odmową udzielenia kredytu hipotecznego ze strony niemal wszystkich banków. Wtedy dla wielu z nich jedynym wyjściem z sytuacji okazuje się być pożyczka gotówkowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here