Ta miejscowość znana jest przede wszystkim z pięknie odnowionego w ostatnich latach zamku oraz swej wyjątkowej historii. Nic w tym dziwnego, skoro Krokowa należy do najstarszych wsi na terenie całego Pomorza Gdańskiego. Jej losy są ściśle powiązane z losami rodziny Krokowskich, którzy pojawili się tu już w okresie średniowiecza. Ich zamek jest obecnie największą atrakcją w tej części Polski i z pewnością nie można przejść obok niego obojętnie.

Patrząc dziś na zamek w Krokowej trudno uwierzyć, że jeszcze nie tak dawno ta budowla znajdowała się w stanie kompletnej ruiny. Dziś przybywający na teren zamku turyści mogą być mile zaskoczeni stanem tej budowli. Piękna, barokowa brama wjazdowa, malowniczy i zadbany ogród – to tylko drobny wstęp do kryjących się dalej niespodzianek.

Sam zamek ma długą historię. Wzniesiony w XIV wieku był w następnych latach rozbudowywany, a swą obecną formę przybrał pod koniec XVIII stulecia. Zamkowe zabudowania przylegają ściśle do siebie, tworząc kształt podkowy. Najbardziej charakterystycznym elementem jest niewysoka wieża wyrastająca z zamkowego dachu. Pięknych, historycznych elementów nie brak również w zamkowych wnętrzach. Zachwyca barokowa klatka schodowa, zabytkowe piece oraz kominki, a także drzwi pochodzące z okresu późnego baroku. W tym pięknie odnowionym wnętrzu mieści się obecnie elegancka restauracja oraz hotel, w którym najbardziej wymagający turyści mogą wypocząć w wyjątkowym otoczeniu.

Zamek nie jest jedynym cennym zabytkiem tej miejscowości. W jego pobliżu znajduje się ciekawy, neogotycki kościół św. Katarzyny w połowy XIX wieku, który wzniesiony jest z tak typowej w architekturze tej części Polski czerwonej cegły.

http://www.willagreenhouse.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here