O kile raczej nie słyszy się już zbyt często. Ta choroba wywoływała na świecie spustoszenie głównie w czasach renesansu. Później została zapomniana, a jednak wcale nie oznacza to, że zupełnie zniknęła. Kiła dalej niestety zaraża i z tego powodu warto przynajmniej wiedzieć, czym ona jest, jak się objawia, co do niej doprowadza oraz w jaki sposób można ją skutecznie i szybko leczyć.
Kiła należy do grupy chorób zakaźnych. W ostatnim czasie wzrosła ilość osób zarażonych tą chorobą, dlatego lekarze ponownie się nią zainteresowali i opowiadają o niej swoim pacjentom. Każdy człowiek powinien bowiem wiedzieć przynajmniej, kiedy może dojść do zarażenia się taką chorobą. A dzieje się to podczas stosunków seksualnych, głównie tych przypadkowych, które mogą również doprowadzić do zakażenia wirusem HIV bądź rzeżączką.
Jakie są zatem przyczyny występowania tej choroby? Należy do nich głównie nieprawidłowa aktywność seksualna. Niektórym osobom, zwłaszcza tym młodym, wciąż zdarza się uprawiać przypadkowy seks. W samym stosunku nie ma nic złego, o ile człowiek się odpowiednio zabezpieczy. Nawet kobieta, która przyjmuje regularnie tabletki antykoncepcyjne, powinna zmusić swojego partnera do założenia prezerwatywy. Jeśli spotka się z jego odmową, może zrezygnować z aktywności, gdyż w ten sposób ryzykowałaby własnym zdrowiem. Należy też pamiętać, że prezerwatywa nie jest w stanie w stu procentach ochronić człowieka przed kiłą. Najlepiej zatem świadomie dobierać sobie partnerów seksualnych i nigdy nie decydować się na przypadkowe stosunki.
Kiła daje o sobie znać już po paru dniach występujących od momentu zarażenia. W okolicy miejsc intymnych chorego pojawiają się liczne owrzodzenia, które początkowo nie są bolesne. Może z nich wypływać pewna wydzielina, zawierająca sporą ilość krętków. W późniejszym stadium choroby dochodzi do pojawienia się wysypki, gorączki, bólów gardła czy nawet zapalenia opon mózgowych. Zauważając u siebie którykolwiek z tych objawów, należy czym prędzej zgłosić się do lekarza.