Stolec jest wyznacznikiem kondycji naszego organizmu. Jego kolor, zwięzłość i obecność płynów ustrojowych świadczą o stanie układu pokarmowego. Przykładem jest krew, której obecność w kale może być objawem groźnych chorób.

HEMOROIDY
Hemoroidy są jednym z uciążliwych problemów wielu ludzi. Są to żylaki odbytu, które powodują swędzenie, ból oraz pieczenie. Kiedy pękną, zebrana w nich krew wypływa, powodując krwawienie. Wtedy warto szybko zasięgnąć pomocy lekarskiej, żeby nie dopuścić do rozwoju zakażenia. Ponadto rany odbytu bardzo trudno się goją. Żylaki można jednak wyleczyć zawczasu, stosując specjalne preparaty dostępne w każdej aptece.

WRZODZIEJĄCE ZAPALENIE JELITA GRUBEGO
Krew w stolcu może być również schorzenia jelita grubego. Wrzody znajdujące się na wewnętrznych ścianach narządu pękają, wydzielając śluz zmieszany z krwią. W tym wypadku należy natychmiast działać, by nie dopuścić do perforacji ściany jelita i jego dalszej degradacji.

ZAPALENIE GÓRNEGO ODCINKA PRZEWODU POKARMOWEGO
W tych okolicznościach stolec przybierze kolor smolisty. Dzieje się tak, ponieważ znajdująca się w kale krew wchodzi w reakcję z kwasem żołądkowym. Może to być sygnał wrzodów żołądka, podrażnienia ścian przełyku lub zapalenia dwunastnicy.

O JAKICH SCHORZENIACH MOŻE ŚWIADCZYĆ KREW UTAJONA W KALE?
Krew utajona w kale to taka, której nie widać gołym okiem. Powodem jest jej niewielkie wydzielanie przez uszkodzone narządy. jest bardzo niepokojącym objawem. Wykryć ją można, przeprowadzając zwykłe badanie kontrolne próbki kału. Krew utajona w stolcu może być oznaką następujących chorób:
– nowotwór jelita grubego,
– nowotwór żołądka,
– choroby żołądka powodujące krwawienie jego ścian (np. wrzody).

*Przyczyny i metody leczenia białkomoczu w czasie ciąży?
*Gronkowiec złocisty w nosie przyczyną kataru

http://www.ohho.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here