Wenecja jest jedną ze współczesnych ikon turystyki, miejscem do którego turyści przyjeżdżają 365 dni w roku. Miasto to znajdujące się na północno-wschodnim krańcu Włoch już od X w. była jedną z największych, o ile nie największą potęgą morską, i kupiecką regionu. Na znaczeniu straciła dopiero po kilku tysiącleciach ze względu na silną konkurencję krajów europejskich a także Turcji.

Obecnie w tym pięknym mieście nie pozostało wiele z dawnej potęgi morskiej czy kupieckiej, ich miejsce zajęła jednak potęga turystyczna. Warto również wspomnieć że Wenecja jest niezwykle trudnym miastem do zwiedzania dlatego też warto poświęcić chwilę na zaplanowanie swojej wizyty, zwłaszcza, że często zdarza się że miasto to jest jednym z przystanków na naszej trasie zwiedzania Włoch i nie jesteśmy w stanie poświęcić na poznanie jego zbyt dużej ilości czasu a przede wszystkim pieniędzy. Zwiedzać oczywiście możemy na własną rękę jak i za pomocą doświadczonego biura podróży jakim jest matimpex.pl. Poniżej kilka wskazówek tego, co warto zobaczyć w tym niezwykłym mieście.

Plac Świętego Marka

Jest to punkt od którego zwiedzanie zaczyna wielu turystów, jego historia sięga aż IX wieku, trzeba przyznać, że jest to jeden z symboli Wenecji. Wycieczka w to miejsce nie może również obyć się bez spaceru skwerem pod arkadami. Swoje decyzje o zakupach należy podejmować jednak bardzo ostrożnie, ceny potrafią zwalić z nóg i to nie tylko w przypadkach sklepów  z odzieżą zwykła kawa kupiona w tym miejscu potrafi kosztować majątek.

Bazylika Świętego Marka

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia w przypadku wycieczki do Wenecji jest Bazylika Świętego Marka, która została zbudowana w 828 roku przez 2 weneckich kupców. Fakt iż została ona zbudowana przez zwykłych kupców nie jest jedyną zadziwiającą rzeczą w tej historii, bardziej zadziwiający jest cel budowy, Bazylika Świętego Marka powstała bowiem po to aby przechowywać w niej przywiezione z Egiptu relikwie Świętego Marka Ewangelisty. Obecny  rozkład pomieszczeń bazyliki jest oparty o wzór greckiego krzyża, samo wnętrze jest bogato zdobione marmurem jak i innymi klejnotami.  

Most Westchnień

Kolejnym wartym do zobaczenia zabytkiem znajdującym się w Wenecji jest Most Westchnień. Trzeba przyznać, że jego nazwa jest dosyć osobliwa jednak całkiem uzasadniona. Most powstał w roku 1602 i łączył ze sobą Pałac Dożów (który omówimy w kolejnym paragrafie) i nowe więzienie, miejska legenda głosi, że nazwa pochodzi od westchnień więźniów przechodzących przez most tylko po to aby po kilku minutach zostać zamkniętymi w celach na długie lata.

Pałac Dożów

Jednym z ostatnich zabytków jakich nie można pominąć w czasie wycieczki do Wenecji jest Pałac Dożów, szczególnie w przypadku jeśli znajdujemy się w pobliżu Bazyliki Świętego Marka. Obiekt ten był wielokrotnie poddawany renowacji, najpoważniejsze z nich miały miejsce w drugiej połowie XVI wieku, wtedy to w wyniku pożarów Pałac ulegał najpoważniejszym uszkodzeniom. Ten zachwycający budynek jest doskonałym przykładem sztuki gotyckiej, która jest wszechobecna w Wenecji.

Główny kanał Wenecji

Wenecja słynie ze swoich kanałów, najsłynniejszym nie tylko wśród turystów ale również wśród osób które na co dzień mieszkają w tym włoskim mieście jest Canale Grande. Jest on głównym kanałem komunikacyjnym w mieście i to właśnie wzdłuż niego zbudowano wszystkie najważniejsze a co za tym idzie najbardziej okazałe budowle i domy. Warto również wspomnieć, że za zaledwie 7 Euro możemy przepłynąć cały Canale Grande i rozkoszować się wspaniałymi widokami weneckich kamienic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here