Mleko modyfikowane – które i gdzie kupić? Ogólny przewodnik

0
85

Wybór mleka modyfikowanego wydaje się prosty. Liderów rynku jest kilku, w teorii ich produkty powinny być ogólnie dość podobne, więc w czym może tkwić problem? Otóż jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę i nie wszystkie one są równie oczywiste.

Tylko najlepsze marki

Choć producentów mleka modyfikowanego jest wielu, to w praktyce liczy się tylko kilka marek, które – by posłużyć się przykładem Bebiko – przeprowadzają odpowiednie kontrole laboratoryjne swoich produktów i co do których można mieć maksymalną pewność, że projektują mleko we właściwy sposób. Co to konkretnie oznacza? Między innymi zmianę receptury w odpowiedzi na wyniki nowych badań naukowych. Bo mleko modyfikowane jest produktem niezwykle złożonym, który ma w jak największym stopniu zastąpić mleko matki, a o tym wciąż wiadomo zaskakująco niewiele. Co jakiś czas pojawiają się badania naukowe, które znacząco poszerzają wiedzę i producenci mleka modyfikowanego powinni na nie odpowiednio reagować.

Pewny proces produkcyjny

Z jednej strony są takie związki, które w niewielkich ilościach powinny trafiać do mleka modyfikowanego, ponieważ pełnią niezwykle istotne funkcje. Z drugiej jednak są i takie substancje, których w żadnym razie w mleku być nie powinno. Lista zanieczyszczeń, które teoretycznie mogą, choć praktycznie nie powinny nigdy się do mleka dostać, jest naprawdę długa. Obejmuje między innymi różnego typu produkty opakowaniowe. Przy wyborze mleka modyfikowanego warto więc skupiać się nie tylko na samym produkcie, ale też ogólnie na filozofii marki i na tym, jak wiele dana firma robi, żeby faktycznie zapewnić jak najwyższą jakość. To znacznie bardziej złożona kwestia, niż tylko kontrola jakości poszczególnych wyrobów, więc i sporo kosztuje – niech to będzie odpowiedzią, dlaczego cena jest złym kryterium wyboru.

Doskonała dystrybucja

O ile samo mleko jest produktem stabilnym, a więc fabrycznie zapakowane może być przechowywane długo, o tyle nie można mieć pewności, że w każdym sklepie i hurtowni jest przechowywane w takich warunkach, jakie zaleca producent. To przenosi część ciężaru związanego z wyborem mleka modyfikowanego na wybór właściwego sklepu. Nikt nie kupi mleka dla dzieci niewiadomego pochodzenia, ale w przypadku sklepów internetowych to nie zawsze jest oczywiste. Warto poświęcić kilka minut, żeby sprawdzić, czy w danym sklepie można liczyć na właściwe warunki przechowywania mleka. Im lepszy sklep, tym lepsza hurtownia, w której się zaopatruje, a czasem zamówienia są obsługiwane bezpośrednio u producenta i w tych przypadkach można liczyć na to, że opakowania nie tylko pozostaną nieuszkodzone, ale też zawsze będą przechowywane we właściwej temperaturze i wilgotności, co będzie gwarantowało, że jakość mleka modyfikowanego się nie zmieniła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here