zaopiekujesz się zwierzęciem

Przez wiele lat spora część osób przed wyborem zwierzęcia nie zastanawia się nad tym, jak zapewnić mu doskonałe warunki do życia. Byli zdania, że wystarczą resztki z obiadu, miska i miejsce do spania. Na szczęście z biegiem lat zmieniła się świadomość ludzi i obecnie dominują osoby, które zapewniają nie tylko niezbędne minimum, ale również znacznie więcej swoim zwierzętom.  Na co zatem zwracają uwagę i na co ty powinieneś zwracać, jeśli decydujesz się na przygarnięcie czworonoga?

Odpowiednia wiedza

Przygarnięcie zwierzęcia do domu to duża odpowiedzialność. Dlatego przyszli właściciel powinni w pierwszej kolejności zapoznać się z literaturą, która wprowadzi ich do świata wiedzy o danym gatunku i pozwoli na zadbanie o jego podstawowe potrzeby. Zwierzęta to organizmy żywe, które odczuwają ból, potrafią tęsknić i przyzwyczajają się do właściciela. Jedynie w przypadku ryb, gadów, płazów czy pająków jest nieco inaczej, ale również one potrzebują odpowiednich warunków do życia, choć obejdą się  bez twojej uwagi, dotykania ich czy głaskania.

Zwierzę to odpowiedzialność

Wybierając do domu dane zwierzę, musisz pamiętać, że to ty jesteś za nie odpowiedzialny. Nie powinieneś adoptować bądź kupować go pod wpływem chwili, silnych emocji czy jako prezentu dla dziecka, rodziny czy przyjaciół. Niestety często zdarza się, że są to niechciane prezenty, które bardzo szybko lądują na ulicy.

Powinieneś również pamiętać, że zwierzęta to duży obowiązek, więc jeśli nie jesteś w stanie zapewnić im wizyt u weterynarza, leków, prawidłowego żywienia czy czasu, to wstrzymaj się z zakupem bądź adopcją do momentu, kiedy będziesz w stanie o to wszystko zadbać. Nie traktuj też zwierząt jak tymczasowej zachcianki, której możesz pozbyć się na przykład z powodu wakacji. Jeśli wyjeżdżasz, poproś o opiekę nad zwierzęciem zaufaną osobę, zatrudnij opiekuna, wynajmij hotel albo zabierz ze sobą do miejsca, które zgadza się na pobyt pupila.

Jedzenie i woda

Aby zapewnić zwierzęciu jak najlepsze warunki, powinieneś dobrać dla niego odpowiednią karmę. Musi być zbilansowana w taki sposób, aby dostarczała wszystkich makro- i mikroelementów, niezbędnych dla danego gatunku i rasy. Jeśli nie jest ci łatwo znaleźć idealną, możesz zawsze uzupełnić ją o dodatkowe suplementy, które znajdziesz w sklepie Pet Centrum.

Pamiętaj o tym, aby miska z wodą była zawsze pełna, a jeśli nie masz za dużo czasu na to, by ciągle ją uzupełniać i wymieniać, możesz zamiast miski wybrać fontannę. Dzięki obiegowi wody i filtrom woda będzie zawsze świeża i smaczna, a ponadto, nie będziesz zbyt często musiał jej wymieniać. Jest to duże ułatwienie dla właścicieli psów i kotów. 

Legowiska, drapaki i inne elementy wyposażenia

Oczywiście warto również wyposażyć zwierzęta w wygodne i przestronne legowiska. Sprawdzą się zwłaszcza w przypadku psów, które z pewnością polubią wyznaczone dla nich miejsca, w których będą mogły spokojnie odpocząć.

Kotom należy zapewnić drapak, który pozwoli na zaspokojenie naturalnej potrzeby drapania, a jednocześnie uchroni meble od kocich pazurów. Należy również zadbać o odpowiednie zabawki dla zwierząt, dzięki którym nie będą się nudziły podczas twojej nieobecności, co zmniejszy ryzyko dewastacji mieszkania.

Warto zadbać także o odpowiednie preparaty przeciwko pasożytom czy specjalnie dostosowane do skóry zwierząt szampony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here