Pierwsza rozmowa z rodziną podopiecznego

Jeśli wyjeżdżasz do pracy jako opiekunka osób starszych po raz pierwszy, warto zapoznać się z poradami na temat tego, jak powinna wyglądać pierwsza rozmowa z rodziną podopiecznego i samym seniorem. To bardzo ważne, bo dzięki tej rozmowie dokładnie poznasz swoje obowiązki i zapoznasz się z sytuacją seniora.

Chcesz zostać opiekunką osób starszych? Praca ta jest wymagająca, ale ma wiele zalet. Pierwszy wyjazd do pracy jako opiekunka seniora bywa stresujący. Stres ten związany jest z tym, że wyjeżdża się do innego kraju, rozmawia się w obcym języku, nie zna się podopiecznego i jego rodziny – ogólnie rzecz biorąc wszystko jest nowe i nie do końca wiadomo czego się spodziewać. Z czasem wyjazdy opiekunek osób starszych stają się mniej stresujące. Aby poznać swojego podopiecznego i poznać zakres obowiązków, należy prawidłowo przeprowadzić pierwszą rozmowę z jego rodziną. Dlaczego rozmowa jest tak ważna i jak się do niej przygotować?

Rozmowa przede wszystkim

Rozmowa z podopiecznym oraz jego rodziną jest najważniejsza. Dzięki niej i poznaniu potrzeb i oczekiwań opiekunka wie co robić i jak się zachowywać podczas trwania kontraktu. Prawidłowa komunikacja jest kluczem do sukcesu w tej pracy.

Przede wszystkim, ponieważ rozmowa ta odbywa się w obcym języku, należy uważać na pułapki językowe. Może zdarzyć się tak, że dojdzie do nieporozumienia w związku ze złym czy niedostatecznym zrozumieniem wypowiedzi. Jeśli nie mamy pewności, nie bójmy się poprosić o powtórzenie czy wyjaśnienie. Zawsze o pomoc w tej kwestii można poprosić opiekuna kontraktu, dbającego o wzajemne dobre relacje.

Warto pamiętać, że kontakty z rodziną podopiecznego powinny być jak najlepsze przez cały czas trwania kontraktu. Opiekunka musi dołożyć wszelkim starań, by nie zawieść zaufania rodziny. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy pytań, należy kontaktować się z rodziną seniora.

Jak przygotować się do pierwszej rozmowy?

Pierwsza rozmowa z rodziną po przyjeździe na kontrakt jest najważniejsza. Wtedy właśnie opiekunka ma szansę dowiedzieć się czegoś więcej o podopiecznym, poznać jego zwyczaje, zainteresowania, dolegliwości i choroby, a także oczekiwania rodziny. Jest to również okazja dla rodziny do bliższego poznania opiekunki. Do tej pierwszej, kluczowej rozmowy warto się przygotować.

Opiekunka seniora na pewno zostanie poproszona o przedstawienie się, opowiedzenie o sobie, w tym o doświadczeniu w pracy opiekuna. Warto zatem przygotować sobie wcześniej krótką notkę o sobie.

Poza tym opiekunka powinna zapoznać się z informacjami na temat podopiecznego – są one dostępne już na etapie ubiegania się o pracę. Oczywiście podczas tej pierwszej rozmowy opiekunka dowie się więcej o seniorze, może również zadawać pytania.

Ważne jest to, by dokładnie słuchać wskazówek rodziny – dobrze sobie je zapisać. Należy zwrócić szczególną uwagę na przyzwyczajenia podopiecznego i jego codzienne zwyczaje. Dlaczego to tak ważne? Chodzi o to, by opiekunka dostosowała się do nich i nie zaburzała harmonogramu dnia. Wszelkie zmiany mogą być dla seniora stresujące.

Jeśli opiekunka chce wprowadzić jakieś zmiany, powinna to omówić z samym seniorem, a także z jego rodziną.

Dobrym źródłem informacji na temat obowiązków jest poprzednia opiekunka – warto się z nią skonsultować w celu uzyskania informacji o sposobie opieki.

Bardzo ważne jest także to, by porozmawiać nie tylko z rodziną, ale także z podopiecznym – nie można rozmawiać o nim z jego bliskimi bez włączenia go do rozmowy. Przez to na pewno poczuje się pominięty. Jeśli opiekunka chce zadać pytania, których nie powinien słyszeć senior, powinna porozmawiać z rodziną bez jego udziału.

Podczas pierwszego kontaktu z podopiecznym opiekunka nie powinna zadawać zbyt wielu pytań, by senior nie poczuł się przytłoczony. Wiele pytań można zadać później, już w trakcie wykonywania pracy.

Jeśli opiekunka osób starszych ma zajmować się ciężko chorym podopiecznym, warto by zapoznała się z artykułem: https://promedica24.com.pl/aktualnosci/artykul-jak-komunikowac-sie-z-ciezko-chorymi-podopiecznymi-praktyczne-porad/.

Poznanie podopiecznego

Poznanie seniora to również poznanie jego sytuacji i pewnych aspektów, które mają wpływ na sposób opieki. Należą do nich płeć, stan zdrowia, zainteresowania oraz wykształcenie i zawód. Płeć ma wpływ na pielęgnację, wykonywanie obowiązków domowych, zainteresowania i sposób aktywizacji. Stan zdrowia jest kluczowy z punktu widzenia świadczonych usług – czy senior jest samodzielny, czy jest z nim kontakt, czy jest obłożnie chory, jaki jest jego stan psychiczny itp. Hobby i zainteresowania mają z kolei wpływ na to jak najlepiej aktywizować seniora, jakie rozrywki mu proponować.

Jeśli zastanawiałaś się nad podjęciem pracy jako opiekunka seniora w Niemczech, wejdź na stronę firmy Promedica24 i zapoznaj się z charakterystyką zawodu oraz innymi ważnymi informacjami na temat warunków pracy, obowiązków służbowych czy znajomości języka niemieckiego itp. Czy trzeba mieć specjalne predyspozycje i doświadczenie, aby zostać opiekunką seniora? Praca w opiece nie jest łatwa, ale ma wiele zalet.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here