Podróże po Europie - pociągiem z Paryża do Londynu

Paryż i Londyn to dwie stolice, które różni właściwie wszystko, a które leżą zaledwie 350 kilometrów od siebie. Sprawdziliśmy, czym najłatwiej przedostać się na drugą stronę kanału La Manche.

Paryż – Londyn – droga przez morze

A jednak nie pokonujemy jej statkiem. Promy na tej trasie są mało popularne, zapewne nie tylko ze względu na odległość i dużą dostępność samolotów, ale przede wszystkim tunel pod kanałem La Manche. Kto chce przedostać się z jednej stolicy do drugiej samochodem, wybiera właśnie tę drogę. W kanale znalazło się także miejsce dla pociągów.

Chociaż Londyn i Paryż leżą w dwóch różnych krajach, dodatkowo dzieli je morze, tak naprawdę tylko pozornie są daleko od siebie. W końcu 350 kilometrów to mniej niż z Krakowa do Gdańska! Właściwie odległość z Paryża do Londynu można porównać do trasy Warszawa – Gdańsk. Jakby się tak zastanowić, całkiem blisko. Pytanie tylko, jak się przedostać przez morze.

Dlaczego nie samolot?

Samolot z Paryża do Londynu (i z powrotem) leci zaledwie godzinę. Mogłoby się wydawać, że to najlepsze rozwiązanie, wszak przewozy międzynarodowe na tej trasie są tanie i szybkie. Teoretycznie tak. Jednak trzeba pamiętać, że samolot startuje z lotniska położonego w niejakim oddaleniu od centrum miasta i tak samo ląduje. Do godziny lotu należy doliczyć czas niezbędny na podróż z centrum Paryża na lotnisko i z lotniska do centrum Londynu. Ale to i tak niewiele. Dużo ważniejsze jest, że na lotnisku trzeba być aż dwie godziny wcześniej. Takie obostrzenia związane są z napiętą sytuacją polityczną. W trudnych momentach wzmożonej kontroli pasażerowie mogą być poproszeni o przybycie na lotnisko nawet trzy godziny przed planowanym odlotem i więcej. Czas podróży znacząco się wydłuża, a cena nie jest w stanie jej zrekompensować.

Zalety podróżowania z Paryża do Londynu pociągiem

Na tak krótkiej trasie szybka kolej (np. TGV lub Eurostar) praktycznie nie zdąży się rozpędzić, a już musi hamować! Podróż trwa od dwóch do trzech godzin. Mało tego – nie musimy przychodzić na dworzec z dużym wyprzedzeniem, możemy wsiąść do pociągu nawet minutę przed odjazdem. Jednak jeśli mamy więcej bagażu, wskazane jest przybyć nieco wcześniej. Brak limitu bagażu to kolejny argument za podróżą pociągiem. O ile w samolocie za nadbagaż będziemy musieli zapłacić, to w pociągu dodatkowa walizka na nikim nie zrobi wrażenia. No i warto pamiętać, że pociąg wyruszy z centrum Paryża i zatrzyma się w centrum Londynu. Podróż trwa dokładnie tyle ile sam przejazd pociągu, nie musimy myśleć o żadnym dodatkowym czasie, który trzeba by rezerwować.

Paryż – Londyn ceny

Ceny biletów, zarówno kolejowych, jak i lotniczych, zależą od wielu czynników. Bilety kolejowe na przewozy międzynarodowe (a za taki należy uznać przejazd na trasie Paryż – Londyn) są najtańsze na kilka miesięcy przed planowaną podróżą. Im bliżej daty wyjazdu, tym bilety droższe. Z liniami lotniczymi jest nieco inaczej. Tu możemy liczyć na atrakcyjne ceny biletów w ofercie last minute. Ponadto cena może zależeć od dnia tygodnia, pory roku, świąt i zainteresowania danym lotem.

Sprawdzając ceny połączeń kolejowych na stronie transpomat.pl, można zauważyć, że bilet kolejowy do Londynu kupowany w ostatniej chwili kosztuje blisko tysiąc złotych, natomiast ten na pociąg za pół roku tylko trochę ponad dwieście. Właśnie dlatego warto planować z wyprzedzeniem międzynarodowe podróże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here