Polacy wracający do kraju po emigracji mają niejednokrotnie problemy z zaciągnięciem kredytu na dobrych warunkach. Problem pojawia się w momencie, gdy cała nasza historia kredytowa opiera się na zobowiązaniach podjętych poza granicami Polski.

Dobra historia kredytowa prowadzona u nas przez BIK, jest kluczowym elementem branym pod uwagę przez kredytodawców. Niestety, nawet jeżeli kredyty były przez nas spłacane regularnie i terminowo za granicą, w BIKu figurujemy jako nowy kredytobiorca. To sytuacja niepożądana przez banki, gdyż niesprawdzony klient to potencjalnie zwiększone ryzyko na problemy ze ściąganiem należności. Zazwyczaj skutkuje to albo odmową przyznania, lub znacznym pogorszeniem dostępnych warunków.

Jak więc sobie radzić z tym problemem? Należy dotrzeć do swojej zagranicznej historii kredytowej i przenieść ją do BIKu. Coraz więcej placówek oferuje to jako usługę, więc zanim złożysz wniosek kredytowy udaj się do banku i poproś o jej ściągnięcie.

Na chwilę obecną przeniesienie informacji o sobie jest możliwe tylko z trzech krajów – Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Warto jednak na bieżąco sprawdzać dostępność opcji innych państw, gdyż współpraca ma być regularnie poszerzana, co zapowiedział prezez Biura Informacji Kredytowej.

Warto także zaznaczyć, że działa to anologicznie również w drugą stronę. Udając się na emigrację możemy ściągnąć swoją historię kredytową z Polski do nowego miejsca zamieszkania i dzięki temu uzyskać pożądaną pożyczkę.

http://elsinterakcja.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here