Polacy najczęściej podróżują samochodami. Niezależnie od tego, czy chodzi o wakacyjne wojaże wespół z najbliższymi, czy dalekie wyjazdy w interesach, warto się należycie przygotować do drogi. Na co zwrócić uwagę przed wycieczką autem? Sprawdź już teraz.

Stan techniczny auta

Daleka podróż niesprawnym lub niesprawdzonym autem to proszenie się o kłopoty. Jeżeli nie chcesz mieć problemów z dojechaniem do celu lub powrotem do domu, przed wyjazdem koniecznie zweryfikuj stan techniczny auta. Zacznij od opon i skontrolowania ich ciśnienia. Koniecznie upewnij się też, czy oleje i płyny są wymienione i uzupełnione. Zdecydowanie warto sprawdzić hamulce i w razie potrzeby założyć nowe tarcze, klocki lub bębny.

Wszelkiego rodzaju inne podstawowe naprawy wadliwych lub wyeksploatowanych elementów również powinny zostać wykonane przed wyjazdem. Jeżeli wybierasz się w podróż zimą, sprawdź stan akumulatora, a w przypadku letniej wyprawy wykonaj przegląd klimatyzacji. Pamiętaj, żeby jechać w trasę wyłącznie pod warunkiem, że auto znajduje się w bardzo dobrym stanie technicznym, ponieważ w razie wypadku, stłuczki lub kolizji z powodu niesprawnego samochodu nie pomoże Ci ani OC krótkoterminowe, ani pełne.

Wyposażenie podróżne

Choć zabieramy ze sobą różne bagaże, każde auto, którym wybieramy się w daleką drogę, powinien być wyposażyć w apteczkę, linkę holowniczą, kamizelki odblaskowe, gaśnicę, koło zapasowe, trójkąt ostrzegawczy oraz podnośnik i klucze do odkręcania kół. Przyda się także nawigacja GPS lub dla bardziej konserwatywnych kierowców – papierowa mapa. Nie zaszkodzi zabrać latarki i zestawu narzędzi do podstawowych napraw. Wszystko to daje poczucie spokoju i zapewnia bezpieczeństwo w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych sytuacji w trakcie podróży.

Zaplanuj podróż

Nawet jeśli dysponujesz nawigacją GPS, przed wyjazdem zorientuj się, jak przebiega trasa i czego powinieneś się po niej spodziewać. Dowiedz się, którędy i jak długo będziesz jechać – dzięki temu optymalnie zaplanujesz podróż i właściwie rozłożysz przerwy, które są niezbędne w przypadku dalekich wojaży autem.

Wiedz, dokąd jedziesz

Jeśli Twoja podróż obejmuje wyłącznie Polskę, wszystkie przepisy i wymagania odnośnie do auta są Ci znane, jednak w przypadku podróży zagranicznej już niekoniecznie. Dlatego wybierając się do innego kraju, sprawdź funkcjonujące w nim przepisy drogowe oraz przyzwyczajenia i obyczaje kierowców.

Ubezpieczenia i przegląd

Zanim odpalisz silnik, upewnij się, że posiadasz aktualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, a Twoje auto ma ważny przegląd. Jeżeli niedługo upływa termin ważności obowiązkowej polisy i interesuje Cię najtańsze OC Najtaniej u Agenta jest stroną, która ułatwi Ci jego znalezienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here