Skuteczne sposoby na czyszczenie mikrofalówki

0
1129

Kuchenka mikrofalowa wymaga regularnego czyszczenia, najlepiej po każdym użyciu, aby zapobiec namnażaniu się w jej wnętrzu szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. W dbaniu o czystość mikrofalówki najbardziej istotna jest systematyczność, jednak istnieją skuteczne sposoby, aby pozbyć się z jej powierzchni nawet tak silnych zabrudzeń, jak: zaschnięty tłuszcz czy resztki jedzenia.

Do czyszczenia mikrofalówki najlepiej użyć miękkiej gąbki bądź ściereczki. Druciaki mogą porysować, a nawet uszkodzić powierzchnię urządzenia. Przed zastosowaniem środków myjących, zwłaszcza tych gotowych do kupienia w sklepie, warto założyć na dłonie rękawice ochronne, np. marki Jan Niezbędny. Są one wykonane z wytrzymałego tworzywa i dostępne są w różnych rozmiarach. 

Gotowe środki do czyszczenia mikrofalówek

Na rynku dostępne są gotowe preparaty do czyszczenia wnętrz mikrofalówek. Tego typu środki zwykle mają silne działanie i mogą powodować podrażnienia skórne (zwłaszcza te z zawartością laurylosiarczanu sodu), ale wystarczy w trakcie ich stosowania założyć na dłonie gumowe rękawice ochronne. Preparatem należy dokładnie spryskać zabrudzoną powierzchnię, a gdy wytworzy się delikatna piana, dokładnie wyszorować ją miękką gąbką bądź ściereczką. Gotowe środki czyszczące skutecznie usuwają pozostałości zaschniętego jedzenia, ale również dobrze radzą sobie z tłustymi, trudnymi do usunięcia plamami. Talerz z mikrofalówki najlepiej umyć ręcznie, wykorzystując do tego zwykły płyn do mycia naczyń. Większość takich talerzy wykonana jest ze szkła, które można również bezpiecznie myć w zmywarce.

Do czyszczenia mikrofalówki można także wykorzystać domowe sposoby, np.: ocet, sok z cytryny czy sodę oczyszczoną. Są one skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne dla środowiska. 

Mycie mikrofalówki octem

Ocet spożywczy to jeden z najskuteczniejszych i najbardziej popularnych domowych sposobów na czyszczenie mikrofalówki. Wykazuje on wiele właściwości, bardzo cennych przy domowych porządkach. Ocet działa bowiem dezynfekująco i odświeżająco. Skutecznie usuwa zarazki i bakterie, grzyby i pleśń, świetnie radzi sobie z tłustymi plamami, osadami z kamienia, a także ma zdolność pochłaniania brzydkich zapachów. Do niewielkiego naczynia należy wlać wodę i ocet spożywczy w proporcjach 1:1, umieścić we wnętrzu mikrofalówki, a następnie włączyć ją na około 2 minuty. Po tym czasie wystarczy ścianki urządzenia przetrzeć papierowym ręcznikiem, bez konieczności szorowania.  

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej cytryną

Podobne działanie do octu wykazuje cytryna. Do niewielkiej miski wystarczy wkroić kilka plastrów cytrusa bądź wyciśnięty z niego sok i włączyć mikrofalówkę na około 4-5 minut, aby woda zaczęła wrzeć. Woda z cytryną delikatnie rozpuści zaschnięty brud i tłuszcz, a dodatkowo owoc pozostawi przyjemny, świeży zapach we wnętrzu urządzenia. 

Soda oczyszczona do mycia mikrofalówki 

Domowym sposobem na czyszczenie kuchenki mikrofalowej jest również soda oczyszczona. Proszek można stosować na sucho bądź wymieszać wcześniej z odrobiną wody i tak powstałą papką pocierać zabrudzone miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here