Średni basen

Drewniane baseny średniej wielkości – takie po 4-6 metrów wzdłuż dłuższego boku, to rozwiązanie zaskakująco uniwersalne. Pomijając prostotę i brak konieczności spełniania dużych wymogów formalnych, tak naprawdę niewiele jest innych wymagań, które trzeba spełnić, żeby móc taki basen bezpiecznie użytkować.

Stabilne podłoże

Same baseny nie są wybitnie ciężkie, ale pamiętaj, że do takiego basenu może wejść 8, a nawet 12 tysięcy litrów wody w zależności od modelu (wybierz odpowiedni dla siebie na stronie https://domkisauny.pl/kategoria-produktu/baseny/). To oznacza nawet kilkanaście ton dodatkowego obciążenia. Siłą rzeczy będzie to wymagało ustabilizowania podłoża, a często też przygotowania dodatkowej nawierzchni, która będzie skutecznie przyjmowała cały ten ciężar. W gruncie rzeczy nie jest to jednak wielkie wyzwanie, bo przygotowanie podłoża często może sprowadzić się po prostu do jego zagęszczenia i ułożenia warstwy podstawnej na przykład z kostki. To nadal zdecydowanie mniej pracy niż przy budowie klasycznego basenu.

Niewielki basen, spore możliwości

Niektórzy inwestorzy po zapoznaniu się z ofertą średnich basenów stwierdzają, że są one za małe, żeby na przykład pozwolić na swobodne pływanie. To prawda, jednak stosunkowo niewielkim kosztem można nawet do trzy lub czterometrowych basenów założyć przeciwprąd, który pozwoli we własnym ogrodzie odbyć całkiem intensywny trening pływacki. Poza tym do takich basenów można zwykle już przy zamówieniu dokupić piec opalany drewnem, grzałkę klasyczną lub pompę ciepła albo salinator bądź automat do chlorowania, co zamienia zwyczajny domowy basen w całkiem profesjonalną, choć na pierwszy rzut oka niewielką pływalnię i SPA w jednym.

Basen możesz mieć nawet na nierównej działce

Wykopanie klasycznego basenu wymaga naprawdę znacznej precyzji, a więc także wykorzystania profesjonalnego sprzętu i najczęściej zaangażowania wykonawców, którzy będą umieć właściwie go wykorzystać. Średniej wielkości basenu drewniane są gotowe do montażu, co oznacza, że tak naprawdę jedynym warunkiem wstępnym jest wyrównanie gruntu i usunięcie z podłoża większych kamieni czy korzeni, które mogłyby zdestabilizować konstrukcję. Owszem, nadal często warto na etapie przygotowań użyć profesjonalnego sprzętu i skorzystać ze wsparcia fachowców, ale wciąż mowa o przygotowaniu kilkunastu, może 20 metrów kwadratowych zamiast zdecydowanie większej powierzchni przy basenie kopanym. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby taki basen postawić też na działce z pewnym spadkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here