Tusze, tonery, bębny do drukarek – różnice między oryginalnymi produktami a zamiennikami?

Artykuł wyjaśniający nieco zawiłą nomenklaturę oraz różnice między tonerami, tuszami i bębnami do drukarek.

Decydując się na zakup tuszu do drukarki atramentowej czy tonera do drukarki laserowej, istnieje wybór między trzema ich rodzajami:

  • oryginalne,
  • zamienniki,
  • regenerowane (dosypywane). 

Oryginalne tusze i tonery 

Oryginalne tusze i tonery do drukarek to produkty pochodzące bezpośrednio od producenta drukarek, które są optymalnie dopasowane do konkretnego urządzenia drukującego. Charakteryzują się wysoką jakością, ponieważ poddawane są licznym testom i kontrolom. Ich wadą jest wysoka cena, dlatego bywają zastępowane tańszymi zamiennikami lub są poddawane tzw. procesowi regeneracji, czyli napełnieniu. 

Zarówno oryginalne tusze do drukarek, jak ich zamienniki, produkowane są w całości z nowych części, które nie były wcześniej wykorzystane. Zamienniki jednak wytwarzane są z nieco innych elementów niż oryginały, nie poosiągają również loga producenta drukarki. 

Tonery regenerowane

Tonery regenerowane są wytwarzane ze starych tonerów i mogą być przyczyną wystąpienia awarii drukarki. Proces ten polega na wsypaniu nowego materiału barwiącego – proszku do zużytego pojemnika po tonerze lub tuszu. Choć tonery tego typu mogą posiadać dobrą jakość, to niestety na ogół mają więcej wad niż zalet. 

Czy zamienniki to dobry pomysł? 

Zdaniem ekspertów zamienniki są dokładnie sprawdzane i posiadają stosunkowo niewiele wad. Ich reklamacyjność wahać się w granicach 3-5%. Ponieważ jednak na rynku istnieje wielu producentów zamienników, to jakość tonerów lub tuszy będzie się różnić. 

Między oryginałem a dobrym zamiennikiem, w przypadku wydruku tekstu, najczęściej nie widać różnicy w jakości. Ta różnica może być widoczna przy wydruku grafiki. 

Zamienniki dobrej jakości nie wpływają na żywotność drukarki, a ich koszt w porównaniu z oryginałem jest znacznie niższy. 

Kupując tonery, tusze a nawet bębny do drukarek warto sięgać po zamienniki, ale tylko sprawdzonych firm, które gwarantują najlepszą jakość swoich produktów. Często również nakładają na siebie obowiązki zawarte w gwarancji producenta, co świadczy o większym bezpieczeństwie zakupu.

Artykuł został opracowany przy współpracy z firmą tonerpoint.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here