Akcesoria dla psów

Od niepamiętnych czasów towarzyszą nam zwierzęta. Wielu ludzi nie potrafi sobie wyobrazić życia bez psa czy kota i jest to jak najbardziej zrozumiałe. Jednakże każdy czworonóg, poza naszym towarzystwem, ma swoje potrzeby, a niezaspokojone mogą spowodować poważne problemy behawioralne. Dlatego już na samym początku należy zadbać o odpowiednie wyposażenie, albo – jeśli to konieczne – szkolenie dla naszego czworonoga.

Legowisko dla psa

Kiedy zdecydujemy się, aby w naszym domu zamieszkał pies, powinniśmy zadbać o jego potrzeby. Nie jest to jedynie miska z jedzeniem i piciem, ale cały szereg niezbędnych akcesoriów, służących wypoczynkowi, zabawie czy szkoleniom.

Przede wszystkim nasz podopieczny powinien posiadać własny kąt, gdzie będzie mógł spokojnie odpoczywać. Dlatego nie należy umiejscawiać go tam, gdzie znajduje się największy ruch. Domownicy, a także goście, powinni zaakceptować fakt, iż jeśli pies się tam położył, to znaczy, że na razie chce odpocząć i nie należy mu w tym przeszkadzać ani go niepokoić.

Legowisko nie tylko dla odpoczynku

Legowisko to również dobry wybór ze względów behawioralnych. Pies powinien znać swoje miejsce w grupie, bo z pozoru niewinne wchodzenie na łóżko przy naszej aprobacie po pewnym czasie upewni psa, że stoi wysoko, jeśli nie najwyżej w domowej hierarchii. To później może przynieść następstwa takie jak walka o to miejsce i brak posłuszeństwa wobec opiekunów.

Warto wspomnieć, że psy podobnie jak wilki żyją w grupach silnie zhierarchizowanych. To od nas i naszego zachowania będzie zależało, czy nasze zwierzę będzie posłuszne. Oczywiście, uczenie psa hierarchii nie polega na jego biciu, krzykach czy karaniu w inny, dotkliwy sposób, a na odpowiednich metodach, które można znaleźć w poświęconych tej tematyce książkach czy artykułach.

Szelki i smycz

Poza legowiskiem powinniśmy zaopatrzyć nasze zwierzę w odpowiednią obrożę albo szelki, a także smycz. Najlepszym wyborem są oczywiście szelki, zwłaszcza takie, które będą amortyzowały szarpnięcia, które na początku nauki chodzenia na smyczy mogą być częste.

Jeśli chcemy, by nasz pies trzymał się blisko i chodził przy nodze, to zdecydowanie nie powinniśmy na początek wybierać smyczy, która się rozciąga. Zwierzę, mając możliwość biegania gdzie i kiedy chce, raczej nie będzie miało powodu, by nauczyć się chodzenia równo z nami. Tego rodzaju smycze można zastosować u psów, które już potrafią wracać na komendę, albo po prostu preferują trzymać się blisko opiekuna.

Kaganiec

Kaganiec to często poddawana dyskusji część wyposażenia. Choć psy go nie lubią, jest wymagany prawnie, dlatego powinniśmy go posiadać. Jednakże należy wybrać taki kaganiec, aby zwierzę mogło latem swobodnie wypuszczać język, mogło się napić czy nawet zaszczekać bądź warczeć. Złym wyborem są takie kagańce, które ograniczają ruchomość pyska albo uniemożliwiają oddychanie nim. Może to sprawić, że pies się przydusi albo będzie bardzo zestresowany.

Na szczęście duży wybór kagańców, jak również innych akcesoriów, oferuje internetowy sklep zoologiczny. Spójrz na jego stronę, a na pewno znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz.

Torebki na odchody

Nie powinniśmy zapominać również o torebkach na odchody. Ich zakup sprawi, że twoja okolica stanie się czystsza, a także, że przynajmniej część sąsiadów spojrzy przychylniej na ciebie czy twojego podopiecznego. Warto także pamiętać, iż sprzątanie po psie jest wymagane prawnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here