akwarium

Akwaria są coraz częstszymi elementami wystroju w naszych domach. Decydujemy się na nie z wielu powodów: są piękne, uspokajają, a także przy odpowiednim wyposażeniu nie wymagają zbyt wiele nakładu pracy nawet od najbardziej zabieganych właścicieli. Wśród tego wspomnianego wyposażenia nie powinno między innymi zabraknąć odpowiedniego napowietrzacza. Dlaczego jest tak ważny?

Tlen niezbędny dla rybek

Bez wątpienia każdy z nas wie, że rybki muszą oddychać, a tlen dla siebie pobierają prosto z wody. Dlatego też ilość rozpuszczonego w niej powietrza, a co za tym idzie także tlenu, jest jednym z krytycznych czynników, warunkujących ich życie. Warto przy tym pamiętać, iż ilość rozpuszczonego powietrza jest zawsze proporcjonalna do temperatury i ciśnienia panujących w otoczeniu – co więcej, im wyższa temperatura wody, tym mniej tlenu się w niej rozpuszcza. Również stojąca woda nie sprzyja zwiększaniu ilości powietrza.

Dlatego też w akwariach, które zasadniczo posiadają wodę stojącą, wymuszamy jej ruch za pomocą pomp, utrzymujemy odpowiednią temperaturę, wprowadzamy żywe rośliny i dodatkowo – sztucznie napowietrzamy cały zbiornik. Dzięki takiemu rozwiązaniu ilość tlenu zostaje zwiększona, a warunki życia ryb poprawione.

Jak działa napowietrzacz wody?

Napowietrzacze marki Aquael opierają się na pracy pompy, która zasysa i spręża powietrze ponad zbiornikiem, a następnie przez specjalną rurkę wprowadza je do wody. Na samym końcu rurki znajduje się element rozbijający powietrze na drobne bąbelki, który sprawia, że są one lepiej rozprowadzane po całej toni.

Bąbelki przesuwają się w akwarium, a samo ciśnienie, które je wtłacza, powoduje dodatkowy ruch wody. To z kolei zwiększa powierzchnię tafli wody i sprawia, że przenika do niej więcej tlenu. Co więcej, bąbelki uciekając z wody, zwiększają również ruch innych gazów w stronę tafli, dzięki czemu więcej produktów przemiany materii, takich jak dwutlenek węgla, może uciekać z akwarium. W rezultacie woda jest lepiej napowietrzona, natleniona i czystsza. Dzięki temu jest zatem znacznie zdrowsza dla rybek.

Zatem jak wybrać napowietrzacz do akwarium?

Aby wybrać odpowiedni napowietrzacz do akwarium, należy przede wszystkim sprawdzić, jakiej wielkości jest nasz zbiornik i jaka pompa będzie sugerowana do konkretnej ilości litrów wody. Można sięgnąć nawet po odrobinę mocniejszą. Dobranie napowietrzacza do objętości wody gwarantuje, że będzie on pracował z odpowiednią wydajnością, co zapewni wskazany ruch wody i dobre jej napowietrzenie.

Inną cechą ważną podczas wyboru jest cicha praca silniczka, która sprawi, że urządzenie będzie niemal niesłyszalne i nie będzie nam przeszkadzało. Nie bez znaczenia będą też wysokiej jakości materiały, które zapewnią długą i niezawodną pracę urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here