Choroby układu pokarmowego są coraz bardziej powszechnie występujące we współczesnym świecie. Często zalicza się je do chorób cywilizacyjnych, które powstają na skutek wzrostu zamożności i postępu,
Jedną z najbardziej rozpowszechnionych jest choroba wrzodowa zarówno żołądka, jak i dwunastnicy.

Jedną z przyczyn powstania tej choroby jest obecność w żołądku bakterii Helicobacter pylori. Badania wskazują że osłabia ona błonę śluzową żołądka na tyle, że bardzo łatwo powstają na niej nadżerki i w konsekwencji wrzody. Należy podkreślić, że zakażenie tą bakterią zalicza się do kategorii tzw. chorób „brudnych rąk” a przestrzeganie higieny i mycie rąk przed każdym posiłkiem może w dużym stopniu zapobiegać tej chorobie. Co więcej służyć temu może również przestrzeganie odpowiedniej diety, nie spożywanie nadmiernie ostrych i kwaśnych potrwa, zaprzestanie palenia papierosów, nienadużywanie alkoholu i innych używek. Jeżeli zaobserwujemy u siebie typowe objawy choroby dwunastnicy – zapalenie wrzody dwunastnicy refluks powracający to wówczas również możemy zastosować prawidłową dietę wspomóc się leczeniem farmakologicznym obniżającym poziom kwasów w żołądku i udać się do lekarza oraz na badanie gastroskopowe. Dzięki niemu możemy z dużą pewnością określić jakiego rodzaju schorzenie nam dolega. Poprzez pobranie wycinków błony śluzowej oraz sprawdzimy wszelkie kwestie związane z podejrzeniem o choroby nowotworowe, a także potwierdzimy obecność wspomnianej wyżej bakterii. Umożliwi to podjęcie skutecznej antybiotykoterapii w przypadku Helicobacter pylorii oraz zastosowanie właściwej diety. Należy jednak pamiętać, że choroba wrzodowa żołądka, czy to dwunastnicy jest chorobą mającą skłonności do nawracania. Dlatego też niezmiernie ważna jest świadomość pacjenta i ścisłe stosowanie się przez niego rad lekarza, zwłaszcza dotyczących odżywiania i zmiany stylu życia.

Choroba wrzodowa żoładka i dwunastnicy jest dość poważnym schorzeniem, które nieleczone może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Jednak szybka i prawidłowa diagnoza pozwoli na skuteczne wyleczenie.

http://www.mordewind.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here