Lewatywa to zabieg polegający na wlewaniu przez odbyt płynu który ma oczyścić jelito grube z zalegającego w nim kału. Ta metoda leczenia znana była już starożytnym tysiące lat temu. Dzięki temu zabiegowi zaparcia leczyli mieszkańcy Indii, Chin oraz Hellady. Starożytni Egipcjanie wierzyli, że lewatywę wymyślił bóg Ozyrys obserwując mitycznego ptaka Ibisa, który dziobem wtryskiwał sobie wodę do odbytu. Przez całe średniowiecze, nowożytność i współczesność lewatywa była popularną metodą stosowaną i polecaną przez wielu specjalistów. Dziś zabieg ten wykonuje się najczęściej w wyspecjalizowanych klinikach i centrach medycznych. Czasem jednak chcemy samemu zadbać o swoje zdrowie i wykonać proste zabiegi bez długotrwałego oczekiwania w szpitalnych kolejkach.
Lewatywa – jak prawidłowo zrobić lewatywę w domu? Wbrew powszechnym opiniom nie jest to proces skomplikowany.
Przede wszystkim powinieneś przygotować od 1 do 2 litrów wody w których następnie rozpuścisz mydło, rumiankowy napar lub kilka łyżek soli. Tej ostatniej substancji w szpitalach się nie stosuje w obawie przed zaburzeniem gospodarki elektrolitowej organizmu, jednakże dawniej szczególnie w medycynie wojskowej była ona najczęstszym składnikiem do tego zabiegu.
Przygotowany płyn należy wlać do specjalnego pojemnika połączonego z kanką doodbytniczą, kranikiem oraz drenem. Taki zestaw można nabyć w zwykłych aptekach bądź dobrze wyposażonych sklepach internetowych z medycznymi akcesoriami.
Warto wspomnieć o zapewnieniu sobie do wykonania domowej lewatywy zaufanej pomocy. Samemu ciężko obsłużyć sprzęt a w przypadku awarii kranika pacjent samodzielnie wykonujący lewatywę może doznać stresu w następstwie czego uszkodzić zestaw. Spowoduje to nie tylko niepowodzenie zabiegu, ale nienaprawialne szkody w urządzeniu. W związku z tym warto poprosić o pomoc.
Na koniec warto pamiętać o zabezpieczeniu miejsca, w którym wykonujemy omawiany zabieg. Jeśli więc masz możliwość okryj łóżko gumowym podkładem, ulokuj w pobliżu niego papier toaletowy i ręczniki.