Co zrobić w razie utraty paszportu?

Każda strata dokumentów wiąże się ze stresem. Najgorzej, kiedy gubi się paszport poza granicami Polski. Niekiedy przynosi to wiele kłopotów, ale na pewno panika i zdenerwowanie nie stanowią dobrych doradców. Właśnie wtedy potrzebny jest spokój i zdrowy rozsądek, a pierwsze kroki najlepiej skierować na posterunek policji, aby zgłosić fakt zagubienia. Raport policji może czasami przydać się.

Utrata paszportu na terenie Unii Europejskiej i poza jej granicami

Jeżeli dokument zgubimy w jakimkolwiek kraju Unii Europejskiej, to nie ma w zasadzie żadnego problemu, ponieważ zamiast paszportu można legitymować się dowodem osobistym, a nawet prawem jazdy. Dotyczy to również państw spoza UE takich, jak Szwajcaria lub Norwegia. Kłopoty pojawiają się w zasadzie poza Europą, gdzie posiadanie paszportu jest kluczowe. W takiej sytuacji trzeba udać się do ambasady lub konsulatu naszego kraju.
Jeszcze więcej trudności pojawia się, kiedy w danym kraju nie ma polskiej placówki dyplomatycznej, ale i wtedy jest wyjście. Należy podejść do konsulatu jakiegokolwiek kraju należącego do Unii Europejskiej i poprosić o dokument ETD, zwany Europejskim Dokumentem Podróży, który pozwala na powrót do kraju.

Wyrabianie nowego dokumentu

Przede wszystkim należy wypełnić formularze, które dostanie się w placówce dyplomatycznej, dołączyć dwa zdjęcia oraz udowodnić polskie obywatelstwo i swoją tożsamość. Jeżeli nie zgubiło się innych dokumentów, to nie ma z tym problemu. W przypadku ich braku, poświadczyć może inna osoba, np. ktoś z rodziny lub pilot wycieczki. Poważne problemy wynikają, kiedy podróżujemy sami, bo cała procedura poświadczania tożsamości mocno się wydłuża, gdyż konsulat musi skontaktować się z urzędami w Polsce. Warto przy tym pamiętać, że pokrywa się koszty wyrobienia paszportu, ale także koszty ewentualnych dodatkowych noclegów. Wyrobienie normalnego paszportu nie tylko jest czasochłonne, ale i kosztowne, więc niekiedy lepszym pomysłem będzie zdecydowanie się na dokument tymczasowy.

Pewne jest, że warto przed wyjazdem spisać sobie namiary na placówki dyplomatyczne w danym kraju oraz zeskanować swój paszport i przesłać mailem, aby w razie zagubienia nie było problemów z potwierdzeniem tożsamości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here