Sztuka podróżowania z dziećmi

Podróżowanie z dziećmi wymaga rozwagi w planowaniu, ale jednocześnie daje maluchom wiele radości ze względu na inne bodźce i możliwość poznawania nowych rzeczy. Na pewno warto rozważyć taką podróż, aby docenić umiejętności dziecka w przyswajaniu i rozumieniu świata.

Wybór noclegu

Jeżeli dziecko jest jeszcze bardzo małe, to dobrze wybierać miejsca, które już się zna, aby nie narażać siebie, a przede wszystkim malucha na niepotrzebny stres. Pamiętajmy, że dzieci znakomicie wyczuwają nasze negatywne emocje i wtedy nasza złość lub strach mogą zostać przelane na dziecko.

Dobrym wyborem będzie skorzystanie z oferty sprawdzonego biura podróży, które gwarantuje odpowiedni standard hotelu, ubezpieczenie, dobry transport oraz opiekę medyczną. Tak naprawdę wyboru należy dokonać pod kątem bezpieczeństwa i komfortu dziecka. Dorośli sobie poradzą nawet w przypadku pewnych niedogodności, ale brak ciepłej wody lub czystej pościeli naraża malucha na złapanie jakiejś infekcji. Układ immunologiczny dziecka nie jest przecież jeszcze w pełni ukształtowany, stąd łatwość łapania rozmaitych chorób.
Należy również zwrócić uwagę na to, aby hotel był oddalony od ruchliwego centrum miasta. Zmęczone i niewyspane dziecko na pewno będzie marudzić i trudno temu się dziwić.

Dobrym pomysłem wydaje się także skorzystanie przynajmniej z opcji śniadania, szczególnie w formie stołu szwedzkiego, aby dziecko mogło samodzielnie wybrać, na co ma ochotę.

Atrakcje pod kątem dziecka

Wiadomo, że zwiedzanie zabytków szybko znudzi malucha, ale wizyta w ogrodzie botanicznym, parku miniatur czy ogrodzie zoologicznym dostarczy kilkulatkowi wielu wrażeń. Ciekawe dla malucha będzie zetknięcie się ze zwierzętami i to w bezpośredniej formie, dlatego nawet pobyt w gospodarstwie agroturystycznym powinno dać dziecku mnóstwo radości i pozwoli poznawać coś nowego. Dobrym pomysłem są też wizyty w parku wodnym oraz zabawy na plaży. Maluch na pewno nie będzie leżeć grzecznie na kocyku, ale wspólne robienie babek z piasku, przekopów i budowanie piaskowego zamku z pewnością pozytywnie wpłynie na dziecko.

W czasie podróży

Nigdy nie należy brać zbyt wielu zabawek. Podczas podróży wystarczy jakaś jedna ulubiona, przydatna będzie książeczka do poczytania, może kolorowanka i kredki, o ile maluch lubi taką aktywność. Można również wykorzystać odtwarzacz DVD, aby dziecko obejrzało jakąś bajkę. Jeżeli maluch zacznie marudzić i jedziemy samochodem, to warto zrobić postój, aby kilkulatek chwilę pobiegał. Pozwólmy dzieciom odkrywać świat i nie dziwmy się, jeżeli ulubioną zabawką na wakacjach będzie jakiś patyk lub kamienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here