Mało kto wie, że czosnek dzieli się aż na siedemset odmian. Grzebieniasty, kulisty,kątowaty, niedźwiedzi, siatkowaty i wiele, wiele innych. Czosnek nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Wystarczy zjadać jeden ząbek czosnku dziennie, by odczuć jego wpływ na nasze zdrowie. Czosnek hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje, reguluje ciśnienie, a ma w sobie flawonoidy, aminokwasy, cukry, saponiny, związki śluzowe i witaminy. Najważniejsze w czosnku są olejki eteryczne bogate w siarczki i allicynę, która odpowiada za jego ostry zapach i smak. Najlepiej jest jeść go na surowo, jednak nie wszystkim odpowiada smak czosnku, dlatego można kupić w aptece różne preparaty z czosnkiem typu tabletki, syropy. Czosnek zwalcza wirusy, podczas przeziębienia wypity z ciepłym mlekiem, wspomaga odkrztuszanie i obniża gorączkę. Czosnek ma w sobie takie same związki jak aspiryna. Zmniejsza lepkość krwi, powoduje rozkurczanie naczyń krwionośnych, co zapobiega zawałom i udarom.
Regularne jedzenie czosnku sprawia, że naczynia krwionośne stają się coraz bardziej elastyczne, i lepiej przepływa przez nie krew. Czosnek działa również na układ pokarmowy, przy zgadze reguluje i przyśpiesza wydzielanie żółci, wspiera i usprawnia pracę jelit, zapobiega powstawaniu wzdęć. Dlatego jest częstym dodatkiem do potraw, najczęściej mięsnych, tłustych i potraw które są ciężkostrawne.
Ciekawostką jest to, że czosnek spożywany wraz z cebulą, minimum siedem porrcji cebuli zmniejsza ryzyko raka jelita grubego, a miłośnicy czosnku są o jedną czwartą mniej narażeni na raka okrężnicy a miłośnicy obu warzyw nie muszą się obawiać raka nerek, jajników, jamy ustnej i gardła.