Niemal każdy z nas od czasu do czasu, w chwilach zmęczenia, podczas pracy czy nauki, a nawet po prostu dla przyjemności, sięga po pobudzające napoje. Przez długie wieki zapotrzebowanie na nie doskonale zaspokajały używki takie jak kakao, kawa czy herbata, jednak ostatnimi czasy coraz chętniej zamiast nich wybieramy słodkie, gazowane napoje energetyczne.
Warto jednak zastanowić się nad zdrowotnymi skutkami takich preferencji. Nie od dziś wiadomo, że kofeina sama w sobie nie jest obojętna dla naszego organizmu, zwłaszcza układu krążeniowo oddechowego, a także nerwowego. Osoby przesadzające z jej ilością narażają się na choroby układu krwionośnego, na przykład nadciśnienie, chorobę wieńcową, czy nawet zawał. W popularnych ‚energetykach’ kofeinie towarzyszy zazwyczaj ogromna ilość cukru lub syropu glukozowo-fruktozowego – które spożywane w nadmiarze mogą nie tylko szkodzić naszej sylwetce, ale też prowadzić do druzgocących efektów zdrowotnych. Ponadto, obecność dwutlenku węgla i niska temperatura serwowania źle wpływają na przebieg procesów trawiennych. Producenci chwalą się obecnością w ich produktach różnych wzbogacających składników, jak witaminy, minerały czy tauryna. Niestety, powyższe substancje występują w tych napojach zazwyczaj w śladowych ilościach, a dodatkowo kofeina sprzyja ich wypłukiwaniu się z organizmu. Należy również pamiętać o dużych ilościach chemicznych polepszaczy, jak sztuczne barwniki i aromaty, którymi naszpikowane są w większości napoje energetyczne. Konieczność przefiltrowania takich porcji toksyn jest niezwykle obciążająca dla naszych nerek i wątroby.
Jak temu wszystkiemu zapobiegać? Co jest alternatywą? Okazuje się, że rezygnacja z tego rodzaju pobudzaczy nie jest niczym trudnym. Warto poćwiczyć naturalne metody koncentracji, wprowadzić do swojej codzienności więcej ruchu, a w chwilach kryzysu sięgać po zdrowsze odpowiedniki. Należą do nich między innymi zielona i biała herbata oraz coraz popularniejsza yerba mate, czyli ostrokrzew paragwajski. Każdy z tych napojów można przygotować w apetycznej, orzeźwiającej odsłonie, a więc nadadzą się również na lato – wystarczy sięgnąć po takie dodatki jak cytryna, mięta i kostki lodu. Filiżanka dobrej jakości kawy wypita raz na jakiś czas również nam nie zaszkodzi.
Na zdrowie!

http://www.gdansk4u.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here