Paradontoza to schorzenie wstydliwe, ponieważ dotyka naszej jamy ustnej. Polega na zanikaniu dziąseł oraz przyzębica. Jej początkiem najczęściej okazuje się zapalenie dziąseł. Jeśli odpowiednio wcześniej nie zdiagnozuje się tej choroby, rozwinie się z czasem na torebki dziąsłowe. Wraz rozwojem choroby zagrożone stają się zęby, które zaczynają się ruszać, stają się podatne na wypadanie.
Paradontoza – przyczyny powstawania i sposoby leczenia powstaje przede wszystkim na skutek zaniedbań związanych z nieodpowiednią higieną jamy ustnej. Niesystematyczne mycie zębów zagraża naszym zębom poprzez tworzenie się na nich nalotu w postaci choćby nawet resztek jedzenia. Nalot ten jest doskonałym miejscem rozwoju dla różnego rodzaju bakterii odpowiedzialnych za pojawienie się stanów zakaźnych dziąseł i w dalszej konsekwencji prowadzi do paradontozy.
Można ją rozpoznać po zaobserwowaniu charakterystycznych objawów. Zalicza się do nich silny kamień nazębny połączony z bólem oraz krwawieniem dziąseł podczas codziennego mycia zębów. Najniebezpieczniejszymi objawami jest jednak obluzowanie się zębów, co grozi ich wypadnięciem.
Jak skutecznie walczyć z paradontozą? Trudno jest znaleźć skuteczną receptę. Na początku konieczne jest baczniejsze zwracanie uwagi na higienę jamy ustnej. Regularne mycie zębów na pewno poprawi stan naszych dziąseł. Koniecznie trzeba dobrać sobie odpowiednią szczoteczkę, która nie będzie podrażniać naszych dziąseł nie powodując przy tym ich krwawienia. Jeżeli takie działania nie pomogą, konieczna będzie wizyta u naszego stomatologa. On jeśli uzna, że sytuacja wymaga jego bezpośredniej interwencji, przystąpi do profesjonalnego oczyszczania zębów. Z pewnością udzieli też dobrych rad, jak prawidłowo dbać o zęby i higienę jamy ustnej.
Paradontoza nie zagraża ludzkiemu życiu ani zdrowiu. Jest jednak schorzeniem wstydliwym z punktu widzenia kosmetycznego, ponieważ w negatywny sposób oddziałuje na uśmiech, który jest jedną z najważniejszych wizytówek każdego z nas, dlatego nie warto jej lekceważyć.