Duża sofa w małym pokoju? Kiedy to dobry pomysł?

0
334

Małe pokoje są trudne do umeblowania, bo walczy się o każdy metr powierzchni. Często oznacza to rezygnację z pewnych mebli albo wybór mniej rozbudowanych modeli. Tymczasem może się okazać, że najlepszym wyborem będzie jedna z większych sof. Jak to jest możliwe?

Jeden mebel, wiele funkcji

W urządzaniu niewielkich pomieszczeń tak naprawdę nie liczy się to, ile miejsca zajmują meble, ale to, ile potrzeb można nimi zaspokoić. A pod tym względem większe sofy, a nawet narożniki, dają spore możliwości, jeśli porównać je z mniejszymi modelami. Problem polega na tym, że na przykład realizacja funkcji spania w podstawowych modelach wymaga zapewnienia większej przestrzeni po to, żeby ręcznie taką sofę rozsunąć. To jednak nie zawsze jest optymalne rozwiązanie. O ciekawych pomysłach warto mówić na konkretnym przykładzie – niech będzie nim sofa premium ze sklepu https://www.polipol-international.pl/emotion.html.

Jakie funkcje pozwalają optymalnie wykorzystać dużą sofę w małym pokoju?

Takich funkcji, które sprawiają, że duża sofa lub narożnik, doskonale sprawdzą się w małym pokoju, może być całkiem sporo. Oto przegląd kilku najciekawszych.

  • Stała odległość od ściany. W przypadku wspomnianej wyżej sofy jest to system wall away, który sprawia, że przy rozsuwaniu sofy do pozycji leżącej, ruchome elementy są wysuwane na tyle daleko, żeby sama konstrukcja nie znalazła się bliżej ściany, niż była w podstawowym położeniu.
  • Obsługa ruchomych elementów silnikami. Zastąpienie siły mięśni pracą siłowników jest korzystne samo w sobie, bo zwiększa komfort i prestiż, ale ma też konkretne zalety z punktu widzenia niewielkich pomieszczeń. Fakt, że można sofę rozsunąć, naciskając przycisk, a nie schylając się do niej, oznacza, że można pozwolić sobie na zostawienie nieco mniejszej przestrzeni dookoła.
  • Ruchome podłokietniki. Opcja zginania podłokietników pozwala dodatkowo zagospodarować miejsce u szczytu sofy. Oczywiście nie można go zająć na stałe, jednak nawet jeśli uda się z każdej strony odzyskać po 20 centymetrów, żeby usiąść sobie wygodniej, to w wielu przypadkach już będzie to spory plus.
  • Regulacja wysokości siedziska. To kolejna funkcja, która pozwala na wykorzystanie sofy na kilka sposobów. Regulacja wysokości siedziska pozwala wypoczywać komfortowo i w pozycji leżącej, i siedzącej, więc w niektórych przypadkach pozwoli to na pominięcie w umeblowaniu innych elementów wyposażenia.

Wielkość to nie wszystko. Wybierając sofę do małego pokoju, warto skupić się na jej funkcjach, a nie tylko na tym, ile miejsca będzie ona zajmowała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here