Dzika Irlandia, czyli piękne i naturalne miejsca warte odwiedzenia

Relaks, cisza, spokój i obcowanie z naturą… Marzysz, by osobiście sprawdzić, ile prawdy jest w tekście piosenki o tym, że „Irlandia podobno jest taka zielona, jak włosy syreny o świcie”? Łap prom i odkryj dzikie, malownicze krajobrazy Irlandii, nie bez przyczyny nazywanej Zieloną Wyspą. Podpowiadamy, które miejsca szczególnie warto odwiedzić!

Klify Moheru

Nasza pierwsza propozycja to leżące nad Oceanem Atlantyckim Klify Moheru. Z pewnością zachwycą Cię imponującym rozmiarem – skalna ściana ciągnie się przez kilka kilometrów i wznosi się w najwyższym punkcie ponad 200m powyżej poziomu wody! Ponieważ część klifu jest wyjątkowo stroma i niebezpieczna, podzielono go na strefy zamkniętą oraz turystyczną. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że to właśnie tu kręcono sceny wyprawy po horkruksy Harry’ego Pottera w „Księciu Półkrwi”. Z tego powodu fani przygód młodego czarodzieja często przybywają w to miejsce. Przede wszystkim jednak, Klify Moheru to przykład zapierającej dech w piersiach przyrody, w jaką bogata jest cała Irlandia. Zwiedzanie tego rejonu warto zaplanować z wyprzedzeniem, a potężne klify koniecznie zapisać na liście miejsc do odwiedzenia.

Pierścień Kerry

To miejsce, przez wielu podróżników jest nazywane najpiękniejszym szlakiem w Irlandii. W południowo-zachodniej części kraju, dookoła półwyspu Ivergah zatacza koło droga licząca aż 179 km. Ring of Kerry biegnie przez bardzo malownicze krajobrazy. Przemierzając szlak, odkryjesz urokliwe rybackie wioski, jeziora, wzgórza, plaże, klify, wodospad, a nawet średniowieczne ruiny. Zobaczyć tu można również sporą część terenu Parku Narodowego Killarney. Warto jednak wiedzieć, że to trasa, której urok polega również na tym, że bywa miejscami wąska i kręta, dlatego warto na zwiedzanie przeznaczyć dwa dni i dobrze się do niego przygotować.

Jeziora w hrabstwie Fermanagh

W zachodniej części Irlandii Północnej znaleźć można piękną krainę jezior. Przez cały teren hrabstwa wije się niezwykły system jezior, rzek i kanałów, który w sumie tworzy 700 km sieci żeglugowej. To jednak nadal nie wszystko. W Fermanagh zwiedzić można Marble Arch Caves, czyli kompleks uformowanych 650 mln lat temu jaskiń. Do grot wpływa się łodzią, jak na krainę jezior przystało. Hrabstwo Fermanagh odwiedzane jest nie tylko przez turystów spragnionych odpoczynku od miejskiego zgiełku. Region ten przyciąga także fanów sportów wodnych.

Grobla Olbrzyma

Ta formacja skalna wygląda tak niezwykle, że jest inspiracją do legend! Blisko 40 000 bazaltowych kolumn ściśle do siebie przylega i niektórzy dopatrują się w tym pracy nie natury, a ludzkich rąk. To właśnie dlatego otrzymała nazwę Grobli Olbrzyma. Znacznie bardziej przyziemna wersja mówi o wybuchu wulkanu, który uformował ten cud natury. Wątpliwości nie ulega natomiast jedno – odwiedzając Groblę Olbrzyma, jest co podziwiać. Większość tworzących ją bloków ma sześciokątną podstawę i w sumie rozciągają się na ogromną powierzchnię. Jest to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych dzikich miejsc, jakim może poszczycić się Irlandia. Zwiedzanie Giant’s Causeway, w zależności od preferencji, można realizować samemu lub z przewodnikiem.

Zaplanuj podróż we własnym stylu

Wielu turystów z Polski, planując zwiedzanie Irlandii i odkrywanie jej dzikich krajobrazów, wybiera prom, jako środek transportu, co umożliwia zabranie na pokład własnego samochodu. Oferta przepraw promowych dostępna jest tu: https://www.stenaline.pl/do-uk-irlandii. Aby dotrzeć do Irlandii, korzystając z możliwości oferowanych przez Stena Line, trzeba dopłynąć promem do Anglii, a następnie przejechać na zachodnie wybrzeże, skąd można dotrzeć zarówno do Irlandii, jak i do Irlandii Północnej. Do Belfastu można dopłynąć z Liverpoolu, a do Dublina z Holyhead w Walii. Przeprawa promowa realizowana jest z różnych portów, co sprawia, że można zaplanować wycieczkę we własnym stylu, a po drodze odkrywać kolejne miejsca warte odwiedzenia. Ważnym argumentem dla osób korzystających z promu by dotrzeć do Irlandii, jest także komfort podróży. Jej czas można spędzić w przyjemny sposób na pokładzie, korzystając ze sklepów, restauracji i innych atrakcji. Jeśli rejs odbywa się w nocy, można wypocząć w kabinie, nabierając sił na zwiedzanie Irlandii.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here