Sintra

Uważana za nie tylko jeden z cudów Portugalii, ale i Europy, Sintra stanowi prawdziwy klejnot historyczny na terenie Półwyspu Iberyjskiego. Niegdyś królewskie miasto, obecnie zasłużenie posiada status międzynarodowego dziedzictwa UNESCO i przyciąga rzesze turystów przez cały rok. Jego niezwykła geografia, otoczenie pasmem wzgórz, które subtelnie przechodzą w każdym kierunku w idylliczną wręcz równiną, a w konsekwencji ocean, zachwyca miliony gości. Całość wraz z klimatem tworzy zielony raj, w którym ozdobne pałace są ukryte za wysokimi drzewami i otoczone murami kryjącymi pokaźne ogrody. Czuć tu natchnienie artystów, niegdyś odnajdujących ciszę, spokój oraz mityczną nirwanę.

Sintra

Piękna, położona zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Lizbony Sintra co roku przyciąga setki tysięcy turystów, którzy toną w wąskich ulicach i zachwycają się pięknem pałaców tego miasta. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych propozycji.

Palácio Nacional de Sintra

Współcześnie centralnym, dość oczywistym punktem orientacyjnym na mapie miasta, z dwoma ogromnymi białymi kominami jest Palácio Nacional de Sintra, który był czynnie funkcjonującym pałacem królewskim do wczesnych lat dwudziestego wieku. Pierwotnie zbudowany pod rządami Maurów dla sułtanów spędzających lato w umiarkowanym klimacie okolicznych wzgórz został pomysłowo przebudowany oraz zmieniony przez kolejnych mieszkańców. Choć w architekturze przeważa obecnie styl manueliński i neogotycki, w niektórych częściach budynku nadal dominuje oryginalny styl arabski, nawiązujący do tradycji mauretańskiej.

Palacio da Pena

Pałac Pena jest ekstrawaganckim, stosunkowo nowoczesnym budynkiem, wzniesionym w XIX wieku zgodnie z ideami lub romantycznymi fantazjami Ferdynanda de Saxe-Coburg-Gotha, niemieckiego męża ówczesnej królowej Marii II. Prawdziwa mieszanka stylów, czyli renesansowego, manieryzmu, mauretańskiego, gotyckiego i manuelińskiego, zdobi tę ogromną budowlę, która zajmuje miejsce po fundamentach wiekowego klasztoru hieronimitów. Zewnętrzna część zabytku przywołuje skojarzenia z światem wykreowany w XX stuleciu przez Walta Disneya. Jego różowe lub żółte wieże, czy figlarne kopuły zwieńczone zwodzonymi mostami, rzeźbami, a także misterną sztukaterią jedynie wzmacniają to wrażenie na turystach.

Quinta da Regaleira

Szukając miejsc szczególnie wyjątkowych warto zwrócić uwagę na Quinta da Regaleira. Ten wspaniały zespół pałacowy ma status dziedzictwa UNESCO. Usytuowane pośród gęstego lasu, niesamowite wieże, romantyczne zakątki i zakamarki nadają miejscu powiew tajemniczości, do którego gęstszej atmosfery dodają ponadto podziemne groty oraz dwie głębokie, kamienne studnie. Do pewnej głębokości turyści mogą zejść poprzez spiralne, kamienne schody oznaczone symbolami związanymi z templariuszami lub masonami, Wszystko to wraz z bujnymi ogrodami sprawia, że jest to miejsce warte odwiedzenia.

Zamek Maurów

Również wysoko na wzgórzach zwiedzający znajdą pozostałości zamku Maurów, które pochodzą z ósmego wieku. Cudowne widoki na rozciągający się na horyzoncie ocean można uzyskać, przechodząc wzdłuż szczytu murów tej średniowiecznej twierdzy. Patrząc stąd na zachód, przypomina się fakt, iż Sintra obfituje w liczne, piękne plaże, znajdujące się w odległości krótkiej przejażdżki samochodem

Ratusz miejski w Sintrze

Câmara Municipal de Sintra, czyli lokalny ratusz, stanowi ważny punkt na mapie miasta. Wyglądający bardziej jak bajkowy zamek niż budynek użyteczności publicznej, został ukończony w 1909 roku i jest doskonałym przykładem szkół architektury romantycznej, czy też manuelińskiej, które stały się synonimem przestrzeni Sintry. Za główną cechę charakterystyczną uchodzi jego wysoka iglica, ozdobiona niebiesko-białymi szkliwionymi kafelkami przedstawiającymi portugalski herb, zwieńczona sferą armilarną, a otoczona czterema mniejszymi iglicami.

Pałac Monserrate

Rzeczywisty wygląd pałacu zaplanował Anglik Sir Francis Cook, który około 1860 roku postanowił zbudować letnią rezydencję z ruin wcześniejszego neogotyckiego pałacu. Położony kilka kilometrów od historycznego centrum Sintry kontynuuje styl architektoniczny romantyzmu, jakże popularny w okolicznych zabytkach. Zwiedzający uwielbiają szczególnie pobliski park. Gubiąc się w nim, można sobie wyobrazić podróż dookoła świata, obserwując różne gatunki egzotyczne flory, będące tłem dla indyjskich, gotyckich, czy nawet mauretańskich elementów w konstrukcji centralnego obiektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here