Firanki do kuchni – na co zwrócić uwagę?

0
1168

Kuchnia to miejsce stworzone, by łączyć całą rodzinę. Dlatego powinna być zarówno wyposażona we wszystkie potrzebne sprzęty, jak i cieszyć oko estetyczną aranżacją. Przez okna kuchenne wpada światło, z którego korzystamy, przygotowując posiłek. Jeśli nie mieszkamy z dala od innych, czasem też ciekawski sąsiad podejrzy naszą krzątaninę. To wszystko sprawia, że wybór odpowiednich firan do tego pomieszczenia musi być dobrze przemyślany.

Na co zwrócić uwagę?

Nasz cel jest jasny: z jednej strony chcemy ochronić sferę domowej prywatności przed światem zewnętrznym, z drugiej – zapewnić jak największy dostępu naturalnego światła do naszej przestrzeni. W ferworze zachwytu ogromnym wyborem modeli i wzorów dobrze jest zadać sobie pytanie, w jakim stopniu konkretny model spełnia te dwie podstawowe funkcje.

Nie oznacza to jednak, że konieczne jest dążenie do praktyczności kosztem piękna. Harmonijna stylistyka, w której utrzymane są meble, tkaniny i dekoracje kuchenne, wpływa znacząco na jakość czasu spędzanego w kuchni. Na szczęście epoka, gdy w sklepach pojawiały się dwa modele firan, jeden brzydszy od drugiego, dawno już za nami. Bogata oferta rynkowa pozwoli dobrać firanki do kuchni, które idealnie wpasują się w wystrój wnętrza lub odmienią jego charakter.

Jaki styl firanek wybrać?

Do surowych w formie kuchni z lakierowanej płyty MDF pasują szczególnie proste, ascetyczne firany. Wykonane ze zwiewnych materiałów, jak tiul czy organtyna, doskonale przepuszczają światło, a efekt przysłonięcia szyby można uzyskać przez ich zmarszczenie. Ten rodzaj aranżacji wciąż zyskuje na popularności – styl minimalny od kilku lat nie schodzi z kart czasopism wnętrzarskich, a w sklepach znajdziemy zgodne z nim firany gotowe w dowolnym rozmiarze.

Z kolei przy dobieraniu firanek do pomieszczeń urządzone w stylu rustykalnym, z przewagą jasnego drewna warto sięgnąć po coś nawiązującego do tradycji – haft czy koronka klockowa tylko dodadzą takiej kuchni uroku. Żakard podkreśli ciepły, domowy klimat w kuchni, ale ograniczy nieco dostęp światła – to dobry wybór dla okien wysokich lub gdy w pomieszczeniu mamy więcej niż jedno okno.

Kuchnie w ciepłych kolorach, jak zieleń czy brąz, będą wyglądać przytulnie z firanami w kolorze ecru. Chłodne, współczesne wnętrza zyskają na dodaniu tkanin białych i jasnoszarych, gładkich lub z delikatnym wzorem geometrycznym. Oczywiście możliwości kolorystycznych jest cała gama, a eksperymentowanie z nimi może przynieść nieoczekiwaną inspirację.

Idealne firanki do kuchni dużej i małej

Czynnikiem, który dobrze jest wziąć pod uwagę, będzie też rozmiar naszej kuchni. Niewielkie wnętrze, ozdobione dodatkowo odważną, wzorzystą tkaniną, rodzi optyczne wrażenie nieporządku i przypadkowości. Taka przestrzeń wymaga raczej sięgania po firany nowoczesne, gładkie i proste, a także upinania ich na minimalistyczne sposoby.

Dużym kuchniom nie zaszkodzi podkreślenie atmosfery wyraźnym wzorem, choć i tutaj może się okazać, że optymalna będzie raczej szlachetna prostota. Niezależnie od wielkości pomieszczenia, dopływ światła do kuchni możemy uzyskać przez montaż zazdrostek zamiast tradycyjnych firanek. Zajmują one tylko część okna, toteż będą się prezentować dobrze nawet pokryte mocnym nadrukiem.

Źródło http://i-firany.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here