Jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii?

Gorące, hiszpańskie wybrzeże jest popularnym celem wakacyjnych wyjazdów Polaków. Hiszpania zwykle klasyfikowana jest w trójce najczęściej odwiedzanych przez nas krajów na wakacje, obok m.in. Grecji. Sprawdźmy, jakie ubezpieczenie turystyczne powinniśmy wybrać przy rezerwacji wyjazdu turystycznego do Hiszpanii?

EKUZ w Hiszpanii

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że Hiszpania, jako członek Unii Europejskiej, honoruje kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Można ją wyrobić bezpłatnie w każdym oddziale NFZ-tu (Narodowego Funduszu Zdrowia) w Polsce. Na podstawie karty EKUZ pacjentom przysługują rzeczowe świadczenia zdrowotne za granicą całkowicie bezpłatne, o ile są one niezbędne w czasie pobytu w innym państwie członkowskim UE lub kraju EFTA.

Polski turysta w Hiszpanii, który na przykład złamie nogę, może zadzwonić na pogotowie, wezwać pomoc i udać się do publicznego szpitala, gdzie zostanie mu udzielona niezbędna pomoc. Za wszystkie tego rodzaju świadczenia zapłaci polski NFZ, z uwagi na ubezpieczenie zdrowotne na podstawie karty EKUZ, okazanej w hiszpańskiej placówce. Może się jednak okazać, że zgodnie z ustawodawstwem danego państwa członkowskiego UE lub EFTA pacjent będzie zobowiązany do poniesienia częściowych kosztów udzielanych mu rzeczowych świadczeń zdrowotnych. Koszty współpłacenia pacjenta nie są mu zwracane przez NFZ.

W przypadku hiszpańskiej służby zdrowia, zarówno sami Hiszpanie, jak i zagraniczni turyści legitymujący się ważną kartą EKUZ płacą pełne koszty za leczenie stomatologiczne. Koszty leczenia u dentysty mogą być wysokie. Za założenie plomby pacjent płaci od 50 do 120 euro, a za leczenie kanałowe nawet od 200 do 300 euro. Bezpłatne jest leczenie szpitalne, a niektóre leki  na receptę są refundowane, dzięki czemu pacjent pokrywa tylko około 40-60 proc. ich ceny, a emeryci od 10 do 60 proc. ceny leków. Transport do szpitala w Hiszpanii jest bezpłatny w sytuacjach zagrożenia życia lub gdy lekarz uzna, że wymaga tego stan zdrowia pacjenta. W przeciwnym wypadku wezwanie karetki w Hiszpanii może kosztować około 480 euro.

Należy mieć na uwadze to, że koszty leczenia polskiego turysty uzyskanego w placówce funkcjonującej poza publicznym systemem ochrony zdrowia, pokrywa on sam w całości, we własnym zakresie. Dlatego warto ubezpieczyć się prywatnie, aby być pewnym, że to ubezpieczyciel poniesie koszty leczenia. Dodatkowo, w ramach prywatnej polisy można zapewnić sobie i współtowarzyszom podróży szerszą ochronę ubezpieczeniową.

Jak wybrać prywatne ubezpieczenie na wyjazd do Hiszpanii?

Wyjeżdżając do Hiszpanii można wybrać ubezpieczenia turystyczne na www.polisaturystyczna.pl i przekonać się, że za niską kwotę składki można zapewnić sobie szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej. Signal Iduna oferuje ubezpieczenie na tygodniowy pobyt jednej osoby na wakacjach w Hiszpanii za 19,82 zł. Obejmuje ona sumy gwarantowane w wysokości 86 210 zł przy kosztach leczenia, 25 863 zł przy kosztach ratownictwa, a dodatkowo NNW z sumą 15 000 zł i objęcie odpowiedzialnością ubezpieczeniową ryzyka uprawiania wielu różnych sportów (83 różne dyscypliny). Za nieco wyższą składkę – 36,40 zł w ERV otrzymamy kompleksowe ubezpieczenie turystyczne. Obejmuje ono ubezpieczenie KL do kwoty 172 420 zł, ubezpieczenie kosztów ratownictwa do kwoty 21 552 zł, ubezpieczenie bagażu do kwoty 1200 zł, NNW z sumą 30 000 zł i OC w życiu prywatnym z kwotą gwarantowaną 215 525 zł.

Wyjazdy do Hiszpanii nie muszą odbywać się tylko na wybrzeże. Hiszpania oferuje też znakomite warunki do wypoczywania na swoich wyspach, m.in. na Majorce, Minorce, Ibizie czy Teneryfie. Ibiza z dzieckiem to także sposób na odpoczynek, sprawdź informacje na www.polisaturystyczna.pl i dowiedz się, ile będzie kosztowało ubezpieczenie dla całej rodziny na taki urlop. Trzyosobowa rodzina – rodzice z 8-letnim dzieckiem za tygodniową polisę ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Hiszpanii zapłacą minimum 45,24 zł. To niewielki koszt za ubezpieczenie obejmujące ochronę kosztów leczenia z sumą gwarancyjną 43 105 zł, z ubezpieczeniem bagażu z sumą 862 zł i NNW z sumą 8621 zł.

W towarzystwie Nationale Nederlanden składka na ubezpieczenie turystyczne dla 3-osobowej rodziny na wakacyjny wyjazd do Hiszpanii wynosi obecnie 133,44 zł, ale za to zakres ochrony jest szeroki. Będzie to ubezpieczenie KL z kwotą 300 000 zł, ratownictwa na 50 000 zł, ubezpieczenie bagażu z kwotą 2000 zł, OC na 150 000 zł, OC sportowe z kwotą 150 000 zł, a ubezpieczeniem objętych jest wiele sportów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here