Bielizna oraz odzież termoaktywna – czy warto kupić?

Bielizna oraz odzież termoaktywna to ważne elementy garderoby osób, które pozostają aktywne fizycznie przez cały rok. Zabezpieczają one przed wiatrem i zimnem, a także – dzięki odprowadzaniu wilgoci – zapewniają odpowiednią izolację cieplną. Takie ubrania termoaktywne mogą sprawdzić się zarówno w sezonie jesienno-zimowym jak i letnim, ale pod warunkiem, że ich zakup będzie przemyślany. Co warto o nich wiedzieć? 

Bielizna  i odzież termoaktywna – co to takiego?

Bielizna termoaktywna  to odzież wykonana ze specjalnych materiałów zapewniających nie tylko odpowiednią wentylację, ale przede wszystkim utrzymanie izolacji cieplnej. Takie jej cechy są szczególnie istotne dla osób, które biegają, jeżdżą na rowerze czy ćwiczą na świeżym powietrzu wtedy, gdy temperatury za oknem spadają do niskich poziomów. Bielizna termoaktywna zabezpiecza nasze ciało przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych takich jak wiatr, mróz czy deszcz, zapobiegając jego wychłodzeniu. Dodatkowo dzięki odprowadzaniu wilgoci zwiększa poczucie komfortu podczas aktywności fizycznej.

W bardzo mroźne dni należy ubierać się warstwowo. Dlatego oprócz bielizny termoaktywnej warto założyć specjalną termoaktywną odzież, a także polar lub kurtkę. Dzięki temu zapewnimy sobie odpowiednią izolację cieplną, a jednocześnie zmniejszymy ryzyko przeziębienia. W sezonie zimowym nośmy również rękawiczki oraz czapkę wykonane z termoaktywnej tkaniny.

Odzież termoaktywna – przydatna także latem?

Tak, odzież termoaktywna sprawdza się również latem. Dzięki odpowiedniej wentylacji, czyli odprowadzaniu wilgoci na zewnętrz, nasz organizm podczas biegu czy jazdy na rowerze nie ulega przegrzaniu. To wpływa na komfort oraz jakość naszych treningów. Nie bez znaczenia pozostają także kwestie zdrowotne. Zdarza się bowiem tak, że pomimo ładnej pogody wiatr przyczynia się do wychłodzenia organizmu, zwłaszcza jeśli trenujemy w zwykłych bawełnianych koszulkach. Takie koszulki pochłaniają wilgoć i „przyklejają się” do ciała, co potęguje uczucie zimna i często staje się też przyczyną przeziębienia.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Odzież i bielizna termoaktywna zawsze powinna dobrze przylegać do naszego ciała. Poza tym, powinniśmy wybierać ją w zależności od temperatury za oknem oraz naszego odczuwania zimna. Do dyspozycji mamy produkty, które są przypisywane do jednej z trzech kategorii: ciepłej, średniej oraz lekkiej.

Bielizna ciepła sprawdza się podczas mroźnych dni lub jeśli bardziej odczuwamy zimno i chłód. To również dobre rozwiązanie, gdy wieje silny wiatr, przy czym w tym wypadku rozważmy zakup takiej  ze specjalną membraną, która zabezpieczy nas przed podmuchami i przewianiem.

Bielizna średnia sprawdza się w chłodne dni i wtedy, gdy nieco więcej się ruszamy lub mamy bardziej intensywne treningi. Zapewnia niezbędną izolację cieplną i skuteczność przy odprowadzaniu wilgoci.

Odzież i bielizna lekka jest dobra w sezonie wiosenno-letnim. W chłodniejsze dni warto założyć na nią dodatkową koszulkę lub kurtkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here