Koło to ciekawe miasto leżące nad wartą w Kotlinie Kolskiej. W dawnych czasach odgrywało ono ważną rolę polityczną – tu zbierała się szlachta z Wielkopolski. W XIX wieku Koło stało się znane z przemysłu, a dokładniej z produkcji fajansu. Dzisiaj jest to jeden z ważniejszych ośrodków miejskich i przemysłowych we wschodniej części Wielkopolski.
Najstarsza część miasta położona jest na wyspie, którą otacza rzeka Warta. Tu najcenniejszym zabytkiem jest gotycki kościół parafialny Świętego Krzyża. W jego wnętrzu znajduje się późnogotycka płyta nagrobna starosty Jana z grabowa, który był synem jednego z najbardziej znanych polskich rycerzy – Zawiszy Czarnego.
W odległości 2 kilometrów od centrum miasta zobaczyć można inny zabytek – ruiny zamku wzniesionego w czasach Kazimierza Wielkiego. Zamek ten dość szybko, bo już w XVI wieku, zaczął popadać w ruinę.
Dużą atrakcją miasta jest znajdujące się tu Muzeum Technik Ceramicznych, w którym można zapoznać się z historią oraz wyrobami tutejszych fabryk. W Kole zachował się również zabytek dawnej, drewnianej architektury. To spichlerz pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku.
W okolicach Koła na turystów czekają i inne atrakcje. Sama rzeka Warta w tym rejonie jest popularnym szlakiem kajakowym, zaś w miejscowościach położonych w pobliżu miasta zachowało się wiele cennych zabytków drewnianej architektury sakralnej. Drewniane kościółki można zobaczyć m. in. w Dębnie Proboszczowskim oraz w Dębach Szlacheckich. W miejscowości Kościelec zachował się natomiast ciekawy romański kościół oraz eklektyczny pałac.

http://www.czyzyny.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here