Kuchnia szwedzka

Kuchnia szwedzka, za sprawą znanego sklepu z meblami, kojarzy się większości Polaków z mięsnymi klopsikami w żurawinowym sosie i cynamonową bułeczką. I choć nie są to błędne skojarzenia, tradycje kulinarne naszych sąsiadów zza Bałtyku znacznie bogatsze. Warto odkryć ich charakterystyczne smaki i lokalne produkty. Umożliwia to jedna z wycieczek proponowanych przez Stena Line.

Kuchnia szwedzka z dowozem… turysty

Czas pandemii przyzwyczaił nas do zamawiania jedzenia z dowozem do domu. Dzięki rejsowi Stena Line pod nazwą „Szwecja od kuchni dla seniorów” to my – turyści zostaniemy podwiezieni (i to promem!) dokładnie tam, gdzie można odkrywać kuchnię szwedzką taką jaką jest w rzeczywistości – w ojczyźnie. Rejs z dwoma noclegami na promie i całym dniem w Szwecji podczas wycieczki autokarowej z przewodnikiem zorganizowano tak, by program po brzegi wypełniony był różnorodnymi atrakcjami z kulinariami w roli głównej. Nie trzeba samodzielnie niczego organizować, rezerwować stolików w restauracjach czy martwić się logistyką – wystarczy kupić bilet na wycieczkę promową. Szczegóły tego szczególnego rejsu można sprawdzić tutaj: https://www.stenaline.pl/do-szwecji/rejsy-turystyczne/rejsy-dla-seniorow/szwecja-od-kuchni-seniorzy. Program wycieczki to jednak nie wszystko – także na statku czeka moc atrakcji i komfortowe warunki do wypoczynku.

Szwedzka kuchnia z rybą w roli głównej

Gdy spojrzymy na geograficzną mapę Szwecji nie zdziwi nas to, że właśnie rybami i innymi darami wód słodkich (jeziora i rzeki) i słonych (morze) „stoi” jej kuchnia. Szwedzkie wybrzeże ma ponad 3 tysiące kilometrów długości, a na terenie Szwecji znajduje się aż niemal 100 tys. jezior, których łączna powierzchnia stanowi aż 8 % powierzchni całego kraju. Naturalną konsekwencją takiego ukształtowania terenu jest to, że w szwedzkiej kuchni królują śledzie (nie tylko jak u nas, marynowane, ale i kiszone oraz smażone!), dorsze, węgorze, okonie, szczupaki, sandacze, trocie, ale też raki, krewetki i homary. Gdyby jednak zapytać Szweda o to, jaka ryba jest królem wód i talerzy, odpowie zapewne, że peklowany łosoś gravlax. Wycieczka oferowana przez Stena Line zawiedzie turystów także do wędzarni ryb, gdzie skosztujemy morskich specjałów serwowanych w różnych, tradycyjnych formach.

Tradycyjne sery i mięsa

Szwedzka kuchnia słynie także z serów. Najbardziej znanym lokalnym specjałem spośród nich jest mese – ser, który w konsystencji jest raczej smarowidłem, znany był podobno już Wikingom. Zrobiony z serwatki mleka koziego przysmak to oczywiście niejedyny słynny szwedzki ser – wytwarza się ich tu wiele, głównie na farmach kozich, ale też z mleka krowiego. Poszukiwaczy lokalnych smaków program wycieczki Stena Line zawiedzie do gospodarstwa w Orranäs. Miejsce to jest znane smakoszom – produkty, które tu powstają zdobywały nagrody w licznych konkursach. Tu zaplanowano degustację serów kozich, zwiedzanie i możliwość zrobienia zakupów. Innym, ciekawym punktem programu wycieczki będzie także wizyta w hodowli danieli w Askunga. Tu będzie można odkryć bogactwo mięsnych smaków kuchni szwedzkiej – mięsa jelenia, łosia czy renifera. To zresztą znacznie więcej niż folklor kulinarny dla turystów – Szwedzi mają bardzo bogatą, wielowiekową tradycję łowiecką, o której pamięć przetrwała w tradycyjnym menu.

Fika, czyli (nie tylko wycieczki) punkt obowiązkowy

Podczas każdej wycieczki przydaje się przerwa, a Szwedzi na taką przerwę w miłym towarzystwie, przy kawie i słodkiej przekąsce mówią: fika. To jednak nazwa nie tylko na moment odpoczynku od pracy czy innych codziennych zadań, ale cała filozofia i styl życia. Podczas takiej przerwy celebruje się chwilę, nie porusza się trudnych tematów, ma być wesoło i przyjemnie. Obowiązkowym elementem fiki jest kawa – statystyczny Szwed wypija jej w roku tyle, ile można zaparzyć z 11 kg ziaren. Do kawy konieczny jest także słodki deser, najlepiej tradycyjna cynamonowa bułka lub migdałowy torcik. A czy można wyobrazić sobie lepszą przerwę w podróży kulinarnej do Szwecji niż słodka bułeczka z kawą w kawiarni z widokiem na morze? Stena Line gwarantuje, że i taka atrakcja czeka na turystów, którzy ruszą na wycieczkę „Szwecja od kuchni dla seniorów”. Odrywanie szwedzkiej kuchni jeszcze nigdy nie było tak proste i… smaczne!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here