Skandynawowie nie wyobrażają sobie bez niej życia. W wielu domach jest uważana za ich integralną część. Zapewnia relaks po ciężkim dniu, a jednocześnie niesie ogromne korzyści dla zdrowia. Sauna, bo właśnie o niej tu mowa, nie jest jeszcze w Polsce zbyt dobrze znana. Czas to zmienić!

Dlaczego warto korzystać z sauny?

Entuzjaści sauny zwykle uważają, że nie ma jednego tylko powodu, dla którego warto z niej korzystać. Mówią więc zarówno o relaksie, jaki zapewnia przebywanie w niej, jak i o korzyściach, jakie ich ciało czerpie z nawet krótkiej wizyty. Okazuje się przy tym, że ich opinie znajdują potwierdzenie w badaniach naukowych.

Układem, który może zyskać najbardziej, wydaje się układ krążenia, okazuje się bowiem, że podczas pobytu w saunie naczynia krwionośne rozszerzają się, a serce przyspiesza. Dzięki lepszemu krążeniu mamy też więcej energii, choć jednocześnie nasze ciało się odpręża. Często można spotkać się ze sprzecznymi opiniami. Część osób przekonuje, że sauna pobudza je do działania, inne zaś uważają, że nie ma lepszego sposobu na odprężenie. Okazuje się, że obie opinie są zgodne z prawdą, każdy organizm reaguje bowiem na saunę w specyficzny dla siebie sposób.

Pobyt w saunie może okazać się też znakomitym rozwiązaniem dla tych osób, które mają problem z nadmiarem zbędnych kilogramów. Sauna pobudza przemianę materii, ułatwia więc odchudzanie zwłaszcza, jeśli w tym samym czasie staramy się zmieniać nawyki żywieniowe na zdrowsze. Rozgrzany organizm produkuje też więcej endorfin, dzięki czemu czujemy się szczęśliwsi.

Sauna w Polsce? Czemu nie!

Nie brakuje osób obawiających się, że poznanie pełni korzyści, jakie daje sauna, jest możliwe jedynie wówczas, gdy zdecydujemy się na wyjazd do Skandynawii. Jeszcze nie tak dawno rzeczywiście było w tym wiele prawdy, ostatnie lata przyniosły jednak szereg korzystnych zmian. Systematycznie rośnie liczba ośrodków, które starają się zaznajamiać Polaków z korzyściami, jakie niesie za sobą sauna. Wiele ciekawych przykładów możemy przy tym spotkać zarówno nad Bałtykiem, jak i w polskich górach.

W tym kontekście szczególnie interesująca wydaje się Terma Bania – kompleks basenów termalnych z usługami SPA, którego integralną częścią jest właśnie Saunatorium. Można tu odwiedzić zarówno klasyczną saunę fińską, jak i łaźnię parową, nic też nie stoi na przeszkodzie temu, aby zapoznać się z potencjałem tak zwanej ruskiej bani i groty kamiennej. Na prawdziwych śmiałków czeka nawet beczka z lodowatą wodą idealna, aby schłodzić rozgrzane ciało.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here