Zjednoczone Królestwo od zawsze przyciągało Polaków, zwłaszcza po otworzeniu bram dla imigrantów. Młodzi Polacy szukają tutaj nie tylko pracy, ale i solidnej edukacji oferowanej przez renomowane uniwersytety Anglii, w tym Cambridge oraz Oxford. Kto nie chciałby studiować w tak zacnych murach? I wbrew pozorom, dostanie się na takie studia jest prostsze, niż myślisz. Wystarczy tylko przeczytać, jakie wymagania ma dana uczelnia i zorientować się w sytuacji angielskich studentów, aby dowiedzieć się, czy to coś dla Ciebie, czy wolałabyś jednak nie ryzykować.

Wymagane dokumenty

Każda uczelnia poda do wiadomości zestaw dokumentów wymaganych od kandydatów. Prawdopodobnie będzie to świadectwo maturalne, opinia o kandydacie wydana przez nauczyciela szkolnego lub akademickiego, a także parę innych niezbędnych formularzy. Czasami wymagania uwzględniają też poświadczenie znajomości języka angielskiego poprzez zdanie stosownego certyfikatu, jak np. TOEFL. Jednakże dzięki pomocy pośredników można potwierdzić swój poziom języka dzięki maturze z niego.

Opłacanie czesnego

Studia w Anglii, w przeciwieństwie do tych w Polsce, nie są darmowe. Zniechęca to wiele osób do podjęcia trudu aplikowania na nie. Jednakże z drugiej strony, angielskie banki proponują zaciągnięcie kredytu, który można zacząć spłacać dopiero po podjęciu pierwszej pracy i przekroczeniu pewnego progu zarobków. Oznacza to, że jeśli rok po studiach nie będziesz mógł znaleźć pracy, nie będziesz jeszcze musiał myśleć o konieczności spłacaniu kredytu studenckiego. Z uwagi na to, że często plan studiów w Zjednoczonym Królestwie jest ułożony w taki sposób, aby pozwolić studentom na łączenie zajęć, pracy oraz rozrywki — być może znajdziesz pieniądze na spłatę kredytu szybciej, niż Ci się będzie wydawało i nie będziesz musiał jednocześnie rezygnować z przyjemności życia studenckiego.

Ciekawe kierunki

Angielskie uniwersytety to nie tylko gruntowna edukacja z historii oraz innych typowych nauk humanistycznych, ale też propozycja takich ciekawych kierunków jak na przykład Creative Writing, czy innych, które są dostosowane do współczesnego świata i oferują nie tylko wiedzę, ale i także umiejętności oraz rozwijanie cech charakteru, które są konieczne do przetrwania w dwudziestym pierwszym wieku. Ogółem można wybierać i przebierać w aż czterech tysiącach różnorodnych kierunków, zarówno humanistycznych, jak i ścisłych. Na pewno znajdziesz coś dla siebie, czego nie ma jeszcze w Polsce. Próżno na przykład szukać na polskich uniwersytetach wspomnianego wcześniej Pisania Kreatywnego, podczas gdy w Anglii to już bardzo popularny oraz chwalony kierunek.

Kultura i obyczaje

Biorąc pod uwagę, że studia w Anglii na uniwersytecie połączysz także z nieoficjalnymi studiami nad lokalną kulturą oraz obyczajami, z takiej przygody w Zjednoczonym Królestwie wyniesiesz znacznie więcej, niż Ci się wydaje. Nawet jeśli po zakończeniu swojej edukacji i spłaceniu kredytu studenckiego zdecydujesz się powrócić do kraju, Twoje przeszłe doświadczenie oraz edukacja będą sporymi atutami w oczach polskich pracodawców.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Elab: https://elab.edu.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here