Często, aby ubezpieczyć się przed oszustami w przypadku transakcji, które dotyczą dużych kwot pieniędzy decydujemy się na sporządzenie umowy przedwstępnej. Wydaje się to optymalnym rozwiązaniem w przypadku zakupu samochodu lub mieszkania. Nie musi być zawierana za pośrednictwem notariusza, możemy ją spisać samodzielnie. Warto jednak wiedzieć co trzeba w takim dokumencie zawrzeć.
Pamiętajmy o szczegółowym opisaniu przedmiotu transakcji oraz danych obu stron. Sprzedający koniecznie powinien zaświadczyć, że przedmiot umowy nie jest obciążony zobowiązaniami. Zabezpieczy to nas przed niespodziankami już po zakupie. Dodatkowo już na tym etapie jasno określmy cenę i sposób płatności.
W przypadku wpłaty zadatku jasno zapiszmy co dzieje się z nim w przypadku rezygnacji z umowy. Jeśli zrobi to sprzedający zadatek musi zwrócić, jeśli kupujący – zadatek przepada. Warto się także zabezpieczyć przed nieterminowością kontrahenta. W umowie przedwstępnej zawrzyjmy punkt mówiący o tym, że w przypadku nieustalenia terminu zawarcia ostatecznej umowy w ciągu określonego czasu, na przykład roku, strony nie mogą domagać się jej sfinalizowania.
Umowa przedwstępna może być umową cywilnoprawną, a co za tym idzie nie jest konieczne zawieranie jej przed notariuszem. Zawarcie jej jednak w formie notarialnej ułatwi jej egzekwowanie, na przykład, jeśli zajdzie konieczność dochodzenia swoich praw przed sądem.

http://www.bankowe.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here