Kuba zawsze była dla wielu podróżników krajem kontrowersyjnym, ale od czasu niedawnego rozpoczęcia rozmów dyplomatycznych między USA i Kubą, wyszła na światło dzienne, stając się ciekawym celem podróży. Turystyka na Kubie gwałtownie wzrosła. Podróżowanie na Kubę może być jednak trochę uciążliwe. Co powinieneś wiedzieć, zanim tam wyruszysz?

Kwestia wizy

Większość ludzi potrzebuje wizy, aby dostać się na teren Kuby. Podróżni z zaledwie 18 krajów mogą podróżować bez wizy. Muszą ją zakupić w formie określonej jako „Karta Turysty” przed sprawdzeniem lotu. Taka karta dotyczy prawie każdego podróżnika odwiedzającego wyspę (z wyjątkiem tych 18 krajów). Składa sie ona z dwóch części – jedna z nich jest potrzebna razem z paszportem i zostaje złożona przy wjeździe, druga zaś zostaje złożona przy opuszczaniu kraju. Czas obowiązywania, jakim jest objęta Kuba wiza, to 30 dni, ale na miejscu można ją przedłużyć.

Wymagane jest też ubezpieczenie podróżne. Możliwe, ze zostaniesz poproszony na lotnisku o jego dowód, a w przypadku braku mogą odmówić przyjęcia. Nie jest to jednak regułą.

Organizowanie wycieczki

Najlepszy czas, aby tam pojechać, trwa od połowy listopada do marca. To najcieplejsza, najbardziej sucha i najbardziej wypełniona życiem pora roku. Maj i czerwiec to pora deszczowa, ale wydarzenia kubańskie, takie jak zbiory tytoniu i karnawał, mają miejsce w tym czasie. Od lipca do listopada przypada sezon huraganów, więc jest szansa na burzliwą pogodę między tymi miesiącami – szczególnie w okresie od końca sierpnia do początku października, kiedy to przypada szczyt sezonu huraganów.

Wycieczki zorganizowane są prostszą, ale droższą drogą zwiedzania. Samodzielne podróżowanie po Kubie jest kłopotliwe, ale nie niemożliwe, jeśli jesteś otwarty na radzenie sobie z problemami i sprawnie mówisz po hiszpańsku. W takim przypadku nie kupuj wycieczek i poczekaj, aż dotrzesz na Kubę. Tam lokalne agencje często oferują wycieczki i hotele za ułamek ceny (lub „stawki krajowe”). Przygotuj się na znalezienie sklepów z wycieczkami w niektórych miastach. Ponadto, lokalni gospodarze zawsze mogą polecić wycieczki, które często są prowadzone przez mieszkańców, a nie firmy turystyczne.

Dostęp do internetu może być utrudniony. Wydrukuj i zabierz wszelkie dokumenty podróżne, rezerwacje, ubezpieczenie lub inne potrzebne informacje przed wyjazdem.

Karty płatnicze i kredytowe są akceptowane na terenie Kuby, chociaż jest to wysoce zalecane, aby zapytać swój bank dla pewności. Płatność kartą nie jest jednak na tyle powszechna, żeby obejść się bez gotówki. Powinniśmy być nastawieni na to, że za jej pomocą będziemy płacić za wszystko podczas pobytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here